İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

WordPress Bileşen Sabitleme

WordPress sitenizde sayfayı aşağıya doğru kaydırdığınız ve kenar çubuğunda artık gösterilecek bileşen kalmadığında boşluk oluşur; dahası bu sizi ve site ziyaretçilerini rahatsız edebilir. Bunun çaresiz yan çubuğa bileşen sabitlemektir. WordPress sitenizde bileşen sabitleme ile, hem hoş bir görünüm elde eder, hem oraya reklam ekleyerek kazancınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Adım adım WordPress bileşen sabitleme nasıl yapılır?

1- Q2W3 Fixed Widget eklentisini kurun.

2- Eklentiyi etkinleştirin.

3- Eklentiyi ayarlamak için Görünüm > Fixed Widget Options yolunu izleyin.

Aşağıda kendi ayarlarımız bulunmaktadır. Resmin aşağısında her bir ayarı tek tek açıklıyoruz. Siz de temanız ve kendinize münasip olanı bu suretle seçebilirsiniz.

wordpress-bilesen-sabitleme-yan-cubuga-bilesen-sabitleme-reklam-sabitleme-yan-panele-bilesen-sabitleme-sidebar-bilesen-sabitleme
Q2W3 Fixed Widget Ayarları

Margin Top: Sabitlenen bileşenin üst sınıra ne kadar uzaklıkta olacağını belirler. Varsayılan değer 10’dur. Lakin siz zevkinize göre yahut temanızda yapışkan menü var ise ona hizalama yaparak ayarlayabilirsiniz.

Margin Bottom: Sabitlenen bileşen ekranın alt sınırına olan uzaklığıdır. Alt kısımda da bileşenleriniz varsa sabitlenen bileşen onların üstüne çıkabiliyor. Bu ayar ile buna mani olmuş olursunuz.

Stop ID: Alt ve üst sınırlar için HTML etiketini yapıştıracağınız yer.

Refresh interval: Yenileme aralığıdır. Lakin yalnızca destek sağlanmayan tarayıcılar için kullanılır. Fazla CPU oranına maruz kalmamak için 1500 ile 3000 arası tavsiye edilir.

Disable Width: Bileşen sabitleme işleminin devre dışı kalmasını istediğiniz genişlik üst sınırıdır. Mobil cihazlarda devre dışı bırakmak temanın bozulmaması için gereklidir. 800 gibi bir değer girmenizi tavsiye ederim.

Disable Height: Sabitlenme işleminin devre dışı kalacağı yükseklik değeridir. 0 olarak kalması hiçbir şeyi etkilemeyeceği gibi uygunluk için böyle bırakılmasını tavsiye ederim.

wordpress-bilesen-sabitleme-yan-cubuga-bilesen-sabitleme-reklam-sabitleme-yan-panele-bilesen-sabitleme-sidebar-bilesen-sabitleme-1
Q2W3 Fixed Widget Ayarları

Auto fix widget ID: Bileşen kimliğini düzeltmesi ve özelliklerin sabitlenen bileşene has kalması için etkinleştirilmeli.

Disable MutationObserver: JP kodlarıyla alakalı. Hatalarla karşılaşmamak için işaretlemeyin.

Enable the plugin for logged-in users only: Yalnızca giriş yapmış kullanıcılar için WordPress bileşen sabitleme işlemini etkinleştirin.

Inherit wignet width from the parent container: Duyarlı temalar için etkinleştirin.

Use jQuery(windows).load() hook: Kaydırma odaklı jp kodlarıyla alakalı problem varsa etkinleştirin.

4- Eklentiyi ayarladıktan sonra değişikleri kaydedin.

5- Bileşen sabitlemek için Görünüm > Bileşenler yolunu izleyin.

Aktif olan bileşenlerden sabitlemek istediklerinizi açın; alt kısmında bulunan Fixed widget kısmını işaretleyin ve kaydedin.

wordpress-bilesen-sabitleme-yan-cubuga-bilesen-sabitleme-reklam-sabitleme-yan-panele-bilesen-sabitleme-sidebar-bilesen-sabitleme

WordPress bileşen sabitleme işleminiz tamamlanmış bulunuyor. Artık sabitlenmiş yahut yapışkan bileşenlere sahipsiniz.

Bazı hatalar ve çözümleri

Q2W3 Fixed Widget eklentisini kullanarak istediğiniz kadar bileşen sabitleyebilirsiniz. İsterseniz tüm bileşenleri sabitleyebilirsiniz; fakat eğer üstteki bileşenleri sabitler, diğerlerini bırakırsanız bileşenler birbirine girer. Bu sebeple sabitlenecek bileşenlerin en altta bulunmasını sağlayın.

Alt bilgide (foother) bileşenleriniz varsa ayarlar kısmında bahsettiğimiz Margin Bottom ayarını yapmazsanız bileşenler en alt sınıra kadar gelir ve yine birbiri üstüne biner. Margin Bottom ayarını yapmağı ihmal etmeyin.

Sabitlenen bileşenlerin sayfayı kaydırınca bozulduğunu / boyutunun değiştiğini görmeniz muhtemeldir. Bunun sebebi, o bileşenin aslında daha geniş bir boyuta sahip olduğu fakat temanın ona hudut koymasıdır. Mesela popüler yazılar bileşeninde uzun başlıklar iki satır ile gözükür, lakin ekranı kaydırınca tek satıra dönüşerek bileşen boyutunu değiştirir. Bunun çözümü bileşenleri temanın izin verdiği boyutlarda oluşturmaktır. Bu bir banner veya boyutu ayarlanmış bir reklam kodu olabilir.

Mobil cihazlarda bileşen sabitleme devam ediyor ise bu genel intiba ile rahatsız edici olabilir. Bunun çözümü de Disable Widght ayarını belirlemektir. Bu ayar bileşen sabitlemenin çalışacağı alt sınırı belirler. Mobil cihazlarda çalışmaması için 800 civarı bir rakam girmelisiniz.

WordPress bileşen sabitleme ile sitenizde ihtişamlı bir görünüm elde edebilir, bundan fayda sağlayabilirsiniz. Fikirlerinizi bildirme veya daha fazla yardım için aşağıya yorum yapabilirsiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.