İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zodiak / Zodyak – Film İncelemesi

ABD’nin Zodiac (Zodiak veya Zodyak) lakaplı meşhur seri katilinin mevzuubahis olduğu David Fincher yönetmenliğinde gerçek hadiseleri konu alarak çekilen 2007 yapımı yine Zodiac isimli gerilim/polisiye sinema filmidir.

zodiak-zodyak-zodiac-2007-film-halil-esen-halilsn

2007 | Gerilim/Gizem | 2 saat 42 dakika

Mark Ruffalo, Robert Downey Jr. ve Jake Gyllenhaal gibi harika oyuncu kadrosuna sahip Zodiak filminin spoiler’sız yorumuna geçmeden evvel filmi yasal olarak nerelerden seyredebileceğinizden bahsetmek isterim.

Zodiac filmi nereden seyredilir?

iTunes Store | Apple TV | Kirala ₺3,99 / Satın Al ₺17,99
Google Play Filmler | Kirala ₺4,99 / Satın Al ₺21,99
Netflix | Abonelik

Zodiak film yorumu

1960-70’lerde kurbanlarını ekseriya genç çiftler arasından seçen, gazetelere tehdit edici ve alaycı mektupların yanında çeşitli sembollerle şifrelenmiş mektuplar da yollan ve aradan 50 seneden fazla bir zaman geçmesine rağmen hala yakalanmamış bulunan bir seri katili konu alan film, Robert Graysmith tarafından yazılan kitapları temel alır. Esasına bakarsak bu kitapların yazılış sürecini temel aldığını söylemek mümkündür. Zira Zodyak‘ı yakalamağı takıntı haline getiren ve gazetede karikatürist olarak çalışan Graysmith’in kitabını, bu kitabı yazarken şahit olduklarını yazmak sürecini de anlatmaktadır.

zodyak-mektuplari-zodiak-mektuplari-zodiac-mektuplari-2007-film-halil-esen
Zodiak mektuplarındaki şifrelerden biri.

Polisiye filmlerinden aşina olduğumuz aksiyon, bu filmde en az bulunan unsurlardan biridir. Bu baptan film çok defa yeknesak ilerliyor. Lakin az veya çok sizi saran ve merak uyandıran bir yapıya da sahip. Yaşananların gerçek olması da filme olan alakamızı daha çok arttırıyor.

Bunun yanında Zodiac filmi tatmin edici ve asla kendini sorgulatmayan, aksine üzerine uzun uzun düşünmeğe değecek bir sinematografiye, iyi bir kompozisyona sahip. Oyuncuları ise kendilerini birçok filmde kanıtlamış aktör ve aktrisler olduğu için filmdeki başarılarını tabii buluyorum.

Zodiac filminde katilin yakalanamayışına işaret ederek çok iyi göndermeler mevcuttur. Benim yakaladığım ve üzerinde durmağa layık bulduğum iki göndermeden bahsedeceğim.

“Biri onun zenci olduğunu söylemişti.”

ABD’deki ırkçılığa çok iyi bir gönderme olarak Zodyak’ın bir cinayetinde polis telsizlerinde ilk baş bir zenci görüldüğü söyleniliyor. Bu daha sonra düzeltilmesine rağmen anons geçilmiyor.

Kendini Düşünen Kurumlar

Filmde gördüğümüz üzere eyaletler arasında tabiri caizce bir pazarlık yapan kurumların birbirinden bilgi saklamakta veya karşılığında başka bir malumat istemektedir.

  • zodiak-yorumu-zodyak-film-yorumu-zodiac-incelemesi-2007-film-halil-esen
  • zodiak-yorumu-zodyak-film-yorumu-zodiac-incelemesi-2007-film-halil-esen
  • zodiak-yorumu-zodyak-film-yorumu-zodiac-incelemesi-2007-film-halil-esen

Sonuç olarak Zodiak filmin beğendim ve esasında üzerinde konuşulacak şeyler spoiler içereceğinden burada durmak lazım geldiğiniz düşünüyorum. Üzerine uzun uzun konuşmağa değecek bir film. Dahası arşivinizde bulunmasından asla pişman olmazsınız.

Zodyak filmine puanım: 7,2/10

Bu arada orijinal ismi Zodiac filmi, lakin Türkiye’de Zodiak filmi ismiyle çıkmış. Oysa radyo misalinde olduğu gibi Zodyak diye okunmalı ve yazılmalıdır.

Siz Zodyak veya Zodiak filmi hakkında neler düşünüyorsunuz? Üzerine birçok film çekilen Zodiac seri katilinin şifreli mektupları daha yeni çözülürken ve haberlerde herkes bundan bahsederken Zodiac filmini seyretmek istedim ve gerçekten de sinema filmi olmanın yanında belgesel olarak da yeterli olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Yorumlar kısmında buluşalım.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.