İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Wonder Woman İncelemesi

En güçlü DC Comics karakterlerinden biri olan Wonder Woman‘ın bu orijin hikayesi, yönetmenliğini Patty Jenkins‘in üstlendiği, başrolünde Gal Gadot‘ın oynadığı 2017 yapımı sinema filmidir.

Daha evvelinde Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmde görülen Wonder Woman, DC‘nin zamanında alçalan itibarı ile ortaya çıkması, dahası İsrailli bir güzellik kraliçesi ile ikinci uzun metrajlı filmini çekecek olan bir kadın yönetmeni sebebiyle eleştiri oklarını kendisine doğru gerilmiş olarak buldu. Lakin o yaylar gevşedi; çünkü Wonder Woman filmi başarılıydı.

wonder-woman-1-2017-dc-comics-gal-gadot-halil-esen

IMDb 7,4/10 | Beyazperde 3,8/5 | Sinemalar.com 7,4/10

Başlıca oyuncularının Gal Gadot, Chris Pine, Lucy Davis, Connie Nielsen, Robin Wright ve Said Taghmaoui olduğu Wonder Woman filminin aşırı sopiler olmadan inceleme, analiz ve yorumuma geçmeden evvel filmi yasal olarak nerede seyredebileceğinize değinmek istiyorum.

Wonder Woman nereden izlenir?

iTunes Store | Apple TV | Kirala ₺3.99 / Satın Al ₺17.99
Google TV | Kirala ₺4.99 / Satın Al ₺21.99
Netflix | Abonelik

Wonder Woman Fragmanı

Wonder Woman film inceleme ve yorumum:

Evvela filmde Türklerin kötüler için çalışan kötüler olarak gösterilmesi bana aşağılanmış bir his verdi. Film inceleme ve yorumlarında çok çok az kimseyi istisna edersek hiç kimsenin bu konu hakkında konuşmaması, yazmaması rahatsız edici olduğundan filme başlamadan evvel bunu belirtmek istedim. Onlarda kötü bir intibaımız olduğu için ecnebi filmlerinde Türk bayrağı görünce sevinemiyorum. Biliyorum ki o bayrağı oraya bizi sevdikleri için koymadılar.

Bunun haricinde herkesin konuştuğu, yazdığı ve bir eleştiri kaynağı olarak aradığı feminizm, filmde Birinci Cihan Harbi zamanındaki kadın-erkek eşitsizliğini harika bir şekilde ve tadında tarif ederken ortadan kaybolmakta yahut çok iyi saklanmaktadır. Diyaloglar çok dikkatlice seçilmiş. Sonuçta filmde kadın unsuru ön planda. Fakat rahatsız olmak için bu konuya çok takıntılı olmak lazım geldiğini düşünüyorum.

Film tamamen Yunan Mitolojisindeki tanrılar üzerinden inşa edilmiş. Diana, yani Wonder Woman, bu güçleri bu suretle alır. Filmde belirtildiği üzere kendisi bir yarı tanrıdır.

Kısaca ve hikayenin başından biraz bahsetmek lazım gelirse kendisi, Cennet Adası ve Amazon Adaları olarak da bilinen Themyscira adasında Amazon Kadınları ile yaşar. Annesi onu kilden yapmıştır ve tanrılara yalvarmış, ona can vermişlerdir. (!) Küçük yaşlarından beri bir savaşçı olmağa azmeder. Lakin annesi Kraliçe Hippolyta, buna izin vermez. Ancak teyzesi General Antiope, onu gizlice eğitir. Yıllar sonra annesi bu gizli eğitimden haberdar olur. Kardeşinin yalvarmalarına karşı ikna edilir, fakat bu sefer Diana’nın normalden 5 kat, 10 kat daha sert eğitilmesini ister. En nihayetinde ondaki üstün gücün farkına varırlar. Diana’nın hayattaki amacı ise savaş tanrısı Ares’i öldürmek, bu suretle barışın geri gelmesini sağlamaktır.

Bir gün bu gizli adaya tesadüfen bir pilot düşer. Peşinde Alman askeri vardır. Adaya varırlar. Derken Amazon Kadınları savaşırlar. Almanların tüfeklerine karşı onlar okla, kılıçla saldırırlar. Nihayetinde kazanırlar.

İngiliz pilotu Steve Trevor, parlak bir ip olan ve onu doğruları söylemeğe zorlayan Doğruluk Kementine bağlanır. Kendisi bir casusmuş. Dahası Almanlar Türklere çok gizli bir silah yaptırıyormuş. Kendisi bu silahın formüllerinin bulunduğu defteri çalmış ve kaçmış.

Onlara savaştan bahseder. Diana, savaşı sonlandırmak için Ares’i bulup onu öldürmesi gerektiğine inanır. Kılıcını, kalkanını kuşanır ve onunla kaçar. Lakin bu hiç bilmediği ve adada öğrendiklerinden çok daha başka olan dünya için öğrenecek çok şeyi vardır. Dahası Ares’i bulacağına sadece o inanmaktadır.

Evvela Diana’nın henüz kim olduğunu ve gerçek güçlerini bilmemesi, bizim filmde onunla birlikte ilerleyişimiz, dahası karşılaştığı şeylere adapte olmaktaki masumluğu takdire şayandır. Bu hal karşısında pek tabii olan komedi unsurları tam dozunda bırakılmış ve keyif verici hale getirilmiş, normal olarak bir klişe var, lakin üzerinde çok durmadıkları için asla sırıtmıyor.

Diana’nın Ares’i bulmak için gittiği yollarda, cephelerde sessiz kalamayışı sebebiyle o ilk harika savaş sahnesini görürüz; kameranın harika kullanıldığı sahne, belki filmdeki en iyi savaş sahnesi.

Filmdeki hikayenin anlatıma başlanması da bu savaş sahnesinin nihayetinde çekilen fotoğrafı Bruce Wayne‘nin bulup ona iletmesiyle başlar. Bu çok güzel, çünkü daha evvel direkt beyaz perdede olgun bir Wonder Woman görüşümüz sebebiyle, hikayeye hiçbir şey olmamış gibi baştan başlamaları gülünç olacaktı. Başlangıç hikayesinin bir hatıra gibi yansıtılması evet, orijinal bir fikir değil, fakat son derece başarılı olmuş. Bu suretle sinemadaki hikayesinin başlangıcı öyle olmasa da karakterinin tanıtımı ile DC evreninin bir parçası olarak kalmağa layık bir şekilde devam etmiş.

Özel efekt kullanımı son sahneye kadar normaldi. Lakin final sahnesinde bir çizgi film seyrediyormuş gibi hissettirdiğini söylemeliyim. Lakin bu neredeyse tüm Marvel filmlerinde de mevcut. DC’nin karanlık havası bu sebeple belki Marvel’in bir tık önündedir. DC’nin sonraki senelerdeki Joker gibi filmlerini de düşünecek olursak çok başarılı işlere imza attığı görülmektedir. Dahası Joker gibi Wonder Woman filminin tema müziği de son derece başarılı ve ikonik olmak vasfını taşıyor.

  • kosmak-wonder-woman-1-2017-dc-comics-gal-gadot-halil-esen
  • savas-sahnesi-wonder-woman-1-2017-dc-comics-gal-gadot-halil-esen
  • bileklik-wonder-woman-1-2017-dc-comics-gal-gadot-halil-esen
  • kilic-kalkan-wonder-woman-1-2017-dc-comics-gal-gadot-halil-esen

Wonder Woman, seyredilmesinden zevk alacağınız DC evreninin belki en güçlü karakteridir. Kaptan Marvel’in DC şubesi gibi, lakin güçlerini aldıkları kaynaklar çok farklı. Filmi seyretmenizi tavsiye ederim.

Wonder Woman filmine puanım: 7,1/10

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Wonder Woman‘ın bu orijin hikayesini anlatın film başarılı mı? Gelecek vadediyor mu? DC‘nin ilerleyişini nasıl buluyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmekten çekinmeyiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.