İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Star Wars Serisi Hangi Sırayla Nereden İzlenir?

Efsanevi Yıldız Savaşları serisi filmleri, yani Star Wars serisini hiç seyretmeyen veya tekrar izlemek isteyenler için nasıl ve nereden izlenebileceği ile alakalı rehber olması için bir liste hazırladım.

Hikayeye Göre İzleme Sırası:

Eğer belli hikayeyi takip etmek açısından Yıldız Savaşları serisini izlemek isteyenler bu sıraya göre izlemelidir. Lakin ilk üç filminde diğer üç filmden sonra çekilmiş olduğunu unutmayın.

Star Wars: Bölüm I – Gizli Tehlike
Star Wars: Bölüm II – Klonlar’ın Saldırısı
Star Wars: Bölüm III – Sith’in İntikamı
Star Wars: Bölüm IV – Yeni Bir Umut
Star Wars: Bölüm V – İmparator’un Dönüşü
Star Wars: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü
Star Wars: Güç Uyanıyo‪r
Star Wars: Son Jed‪i
Star Wars: Skywalker’ın Yükseliş‪i

Ana hikayeden bağımsızlar:

Genelde ilk üç filmden sonra yer alır listelerde. Fakat ben ana hikayenin gidişatını bozmamak için ayrıca ayrıca yer vermek istedim. İsterseniz diğerleri gibi siz de aşağıdaki solo hikayeye sahip, fakat aynı evrenin parçası olan filmleri yukarıdaki üç filmden sonra seyredebilirsiniz.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayes‪i
Han Solo: Bir Star Wars Hikayes‪i

Kronolojik Sırasıyla:

Eğer sinema dünyasının Yıldız Savaşları serisi ile tanıştığı sırasıyla, yani çıkış tarihlerine göre izlemek isterseniz piyasadaki serinin sinema filmlerinin sırası bu şekildedir.

Star Wars: Bölüm IV – Yeni Bir Umut
Star Wars: Bölüm V – İmparator’un Dönüşü
Star Wars: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü
Star Wars: Bölüm I – Gizli Tehlike
Star Wars: Bölüm II – Klonlar’ın Saldırısı
Star Wars: Bölüm III – Sith’in İntikamı
Star Wars: Güç Uyanıyo‪r
Rogue One: Bir Star Wars Hikayes‪i
Star Wars: Son Jed‪i
Han Solo: Bir Star Wars Hikayes‪i
Star Wars: Skywalker’ın Yükseliş‪i

Yıldız Savaşları veya Star Wars Serisi Nereden İzlenir?

Yıldız Savaşları evreninin sahibi olan Lucasfilm şirketini Disney‘in satın almasıyla Star Wars‘ın sahibi artık Disney oldu. Kendi Disney+ gibi bir dijital yayım / kanal platformuna sahip olan Disney, pek tabiidir ki Prime Video veya Netflix gibi servislerde bu filmleri barındırmamaktadır. İşin kötü tarafı sinema dünyanın neredeyse yarısına sahip olan Disney+ platformu ülkemizde henüz faaliyette değildir. Yıldız Savaşları evreninin diğer animasyon ve dizilerini de hesaba katarsak Disney+’ın ülkemizde olmaması büyük bir eksiklik gibi gözüküyor.

Fakat bundan öte Star Wars serisi filmlerine dijital olarak sahip olabiliriz. Windows cihazlara da kurulabilen iTunes Store veya başka şekliyle Apple TV ve Google Play Filmler servisleriyle bu filmleri bir defalık satın alarak ömür boyu sahibi olabilirsiniz. Lakin Google Play’de iTunes’da olduğu gibi yerel bir fiyatlandırma olmadığı için saçma meblağlara sahip olduğu için orayı tavsiye etmeyeceğim.

Dahası iTunes Store arşivime indirimleri kollayarak eklediğim serinin üç filmini arttıracak ve bu koleksiyona sahip olarak ve filmleri hikayeye göre sıralayarak izlemek yerine çıkış tarihlerine göre izlemeği tercih ederek seyredeceğim. Film afişlerinin altlarına yerleştirdiğim iTunes butonlarıyla filmin sayfasına gidip satın alabilirsiniz. Türkçe altyazı ve dublaj (Stereo, Dolby) seçeneklerine sahip filmler indirime girdiği vakit tam bu kısmı güncelleyeceğim. Hem kendim hem sizin için spoiler oluşturmamak için filmlerin sadece bülten açıklamalarına yer verdim. Şayet filmleri incelersem gerektiği şekilde düzenlemeler yapacağım.

Star Wars: Bölüm IV – Yeni Bir Umut

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-bolum-iv-yeni-bir-umut-a-new-hop‪e‬-halil-esen

1977 | Bilim Kurgu/Aksiyon | 2 saat 5 dakika

İmparatorluğun kuruluşundan on dokuz sene sonra, Luke Skywalker yıllarca Tatooine isimli çöl gezegeninde inzivada yaşayan Obi-Wan Kenobi’yle tanışınca Asi İttifakı’nın mücadelesine katılır. Obi-Wan, asi lider Prenses Leia’yı kötü İmparatorluğun pençelerinden kurtarmak için girdiği tehlikeli vazifede kendisine katılan Luke’a Jedi eğitimi vermeye başlar.

Yönetmen: George Lucas
Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Peter Cushing, Alec Guinness

Star Wars: Bölüm V – İmparator’un Dönüşü

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-bolum-v-imparator'un-donusu-the-empire-strikes-bac‪k‬-halil-esen

1980 | Bilim Kurgu/Aksiyon | 2 saat 7 dakika

Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesinden sonra, İmparatorluk kuvvetleri Asileri kovalamaya devam eder. Asi kuvvetlerin buz gezegen Hoth’taki mağlubiyetinin ardından; Luke, Cumhuriyet’in düşmesinden beri Dagobah gezegeninde gizlenen Jedi ustası Yoda ile çalışmak için yola çıkar. Luke’yi karanlık tarafa döndürmeye çabalarken, Darth Vader onu Bespin’in Bulut Şehri’nde tuzağa düşürür.

Yönetmen: Irvin Kershner
Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, David Prowse, Peter Mayhew, Kenny Baker, Frank Oz, Alec Guinness, Jeremy Bulloch, Kenneth Colley, Bruce Boa

Star Wars: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-bolum-vi-jedi'nin-donusu-return-of-the-jed‪i‬-halil-esen

1983 | Bilim Kurgu/Aksiyon | 2 saat 16 dakika

Efsanenin destansı finalinde, İmparatorluk, çok daha güçlü bir Ölüm Yıldızı ile Asileri vurmaya hazırlanırken, Asi donanması da uzay istasyonuna büyük bir saldırı hayata geçirir. Luke Skywalker, İmparator’dan önce, Darth Vader ile son ve büyük bir düelloya tutuşur.

Yönetmen: Richard Marquand
Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Peter Mayhew, Sebastian Shaw, Ian McDiarmid, Frank Oz, James Earl Jones, David Prowse, lec Guinness, Kenny Baker, Michael Carter, Tim Rose, Warwick Davis, Jeremy Bulloch

Star Wars: Bölüm I – Gizli Tehlike

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-bolum-i-gizli-tehlike-the-phantom-menac‪e‬-halil-esen

1999 | Bilim Kurgu/Aksiyon | 2 saat 16 dakika

Anakin Skywalker’ın yolculuğundaki ilk mühim adımlarına eşlik edin. Kraliçe Amidala’yı Naboo gezegeninin işgalinden kurtardıktan sonra çöl gezegen Tatooine’e inen, Jedi Ustası Qui-Gon Jinn ve öğrencisi Jedi Obi-Wan Kenobi, Güç yönünden olağanüstü yeteneğe sahip sahip 9 yaşındaki genç köle Anakin Skywalker’ı keşfeder. Anakin heyecanlı bir mücadelenin ardından Pod Yarışı’nı kazanır ve ödül olarak hürriyetini alarak, Jedi eğitimi almak için evini terk eder. Kahramanlarımız Naboo gezegenine dönerler. Anakin ve Kraliçe büyük işgal kuvvetleriyle uğraşırken, iki Jedi, Darth Maul isimli ölümcül düşmanla mücadele eder. Daha sonra anlaşılacaktır ki bu işgal tekrar ortaya çıkan ve Sith olarak bilinen karanlık güçlerin uğursuz planının yalnızca ilk adımıdır.

Yönetmen: George Lucas
Oyuncular: Keira Knightley, Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Pernilla August

Star Wars: Bölüm II – Klonlar’ın Saldırısı

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-bolum-ii-klonlar'in-saldirisi-attack-of-the-clone‪s‬-halil-esen

2002 | Aksiyon/Bilim Kurgu | 2 saat 23 dakika

Naboo’nun işgalinden on yıl sonra, galaksi bir iç savaşın eşiğindedir. Binlerce güneş sistemi, eski bir Jedi olan Kont Dooku’nun liderliğinde, Galaksi Cumhuriyet’inden ayrılma tehditleri savurur. Naboo’nun eski kraliçesi Senatör Padmé Amidala’ya yapılan suikast girişiminin ardından, 20 yaşındaki Jedi öğrencisi Anakin Skywalker onu korumakla görevlendirilir. Koruma görevi sırasında, genç Jedi Anakin, Padmé’ye olan aşkının yanı sıra içindeki karanlık tarafı da keşfeder. Bir süre sonra Anakin, Padmé ve Obi-Wan Kenobi, kendilerini Ayrılıkçı Hareket’in ve Klon Savaşlarının başlangıcının tam ortasında bulur.

Yönetmen: George Lucas
Oyuncular: Hayden Christensen, Ewan McGregor, Natalie Portman, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Christopher Lee

Star Wars: Bölüm III – Sith’in İntikamı

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-bolum-iii-sithin-intikami-revenge-of-the-sit‪h‬-halil-esen

2005 | Bilim Kurgu/Aksiyon | 2 saat 20 dakika

Klon Savaşlarının başlangıcından seneler sonra, soylu Jedi Şövalyeleri, Ayrılıkçılara karşı verilen galaksiler arası savaşta, büyük bir klon ordusunu yönetmektedir. Karanlık Sith’lerin bin yıllık galaksiye hükmetme komplosu açığa çıkarken, Cumhuriyet düşer ve küllerinden Galaktik İmparatorluk doğar. Jedi savaşçısı Anakin Skywalker’ı gücün karanlık tarafı aldatır, böylece İmparator’un yeni öğrencisi olur: Darth Vader. Çoğu Jedi katledilirken, Obi-Wan Kenobi ve Usta Yoda, saklanmak zorunda kalır.

Yönetmen: George Lucas
Oyuncular: Hayden Christensen, Ewan McGregor, Natalie Portman, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Jimmy Smits, Christopher Lee

Star Wars: Güç Uyanıyo‪r‬

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-guc-uyaniyo‪r‬-halil-esen

2015 | Bilim Kurgu/Aksiyon | 2 saat 18 dakika

Kylo Ren ve şeytani İlk Düzen İmparatorluğun küllerinden doğarken, Luke Skywalker galaksinin ona en çok ihtiyaç duyduğu zaman kayıptır. Galakside barışı yeniden sağlamanın tek umudunu aramak için Han Solo ve Chewbacca ile güç birliği yapmak bir çöl hurdacısı olan Rey ve eski stormtrooper Finn’e bağlıdır.

Yönetmen: J.J. Abrams
Oyuncular: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Peter Mayhew, Max von Sydow

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi‬

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-rogue-one-bir-star-wars-hikayes‪i‬-halil-esen

2016 | Aksiyon/Bilim Kurgu | 2 saat 14 dakika

Savaş zamanında, bir grup sıra dışı kahraman İmparatorluğun son kitle imha silahı Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalmak için bir araya gelir. Yıldız Savaşları tarihindeki bu mühim hadise olağandışı şeyler yapmayı seçen sıradan insanları bir araya getirir ve bunu yaparken kendilerinden daha büyük bir şeyin parçası olurlar.

Yönetmen: Gareth Edwards
Oyuncular: Felicity Jones, Diego Luna, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Riz Ahmed, Jiang Wen, Forest Whitaker

Star Wars: Son Jed‪i‬

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-son-jedi-halil-esen

2017 | Bilim Kurgu/Aksiyon | 2 saat 32 dakika

Güç Uyanıyor kahramanlarının galaktik efsanelerle birlikte Güç’ün yeni sırlarını ve geçmişin şaşırtıcı keşiflerini ortaya çıkardığı destansı macerayla Skywalker hikayesi devam ediyor.

Yönetmen: Rian Johnson
Oyuncular: Mark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Gwendoline Christie, Andy Serkis Benicio del Toro, Laura Dern

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi‬

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-han-solo-bir-star-wars-hikayes‪i‬-halil-esen

2018 | Aksiyon/Macera | 2 saat 14 dakika

Milenyum Şahini’ne binin ve galaksinin en sevilen herifiyle aksiyon dolu destansı bir macera olan Han Solo ile çok, çok uzak bir galaksiye gidin. Karanlık ve tehlikeli yeraltı suç dünyasının derinliklerinde bir dizi cesur macerada Han Solo, rotayı Yıldız Savaşları serisi efsanesinin en beklenmedik kahramanlarına çevirecek yolculukta, güçlü müstakbel yardımcı pilotu Chewbacca ile arkadaş olur ve adı çıkmış kumarbaz Lando Calrissian ile tanışır.

Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Donald Glover, Thandie Newton, Phoebe Waller-Bridge, Joonas Suotamo, Paul Bettany

Star Wars: Skywalker’ın Yükseliş‪i‬

star-wars-serisi-hangi-sirayla-nereden-izlenir-star-wars-skywalkerin-yukselis‪i‬-halil-esen

2019 | Bilim Kurgu/Aksiyon | 2 saat 22 dakika

Skywalker’ın Yükselişi ile izleyicileri uzak, çok uzak bir galakside destansı bir yolculuğa çıkarmak için bir defa daha güçlerini birleştiriyor. Çığır açan Skywalker destanının merakla beklenen ve yeni efsanelerin doğacağı sonunu ve yaşanacak son özgürlük savaşını izleyin.

Yönetmen: J.J. Abrams
Oyuncular: Carrie Fisher, Mark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Naomi Ackie, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Lupita Nyong’o,
Keri Russell, Joonas Suotamo, Kelly Marie Tran, Ian McDiarmid, Billy Dee Williams, Greg Grunberg, Shirley Henderson, Billie Lourd, Dominic Monaghan

Star Wars Serisinin beklenen filmi: Rogue Squadron

Wonder Woman filmlerinin yönetmeni olan Patty Jenkins‘in yeni Yıldız Savaşları filminin yönetmeni olacağı duyuruldu. Rogue Squadron‘un Aralık 2023’te izleyicisiyle buluşması bekleniyor.

Siz bu Yıldız Savaşları serisi ve evreni hakkında ne düşünüyorsunuz? En beğendiğiniz ve serinin mihenk taşı dediğiniz Yıldız Savaşları serisinin bir filmi var mı? Hangilerini sinemada seyrettiniz? Sizce de Disney+ ülkemizde acilen sunulmalı mı; sunulduğunda abone olur musunuz? Siz de bu filmlere sahip olmak için benim gibi -indirimleri kollayarak- bir defalık satın alım mı yaparsınız? Lütfen aşağıdaki yorumlar kısmından düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.