İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saksı Olmanın Faydaları – Film İncelemesi

Aynı isme sahip olan ve Stephen Chbosky tarafından mektuplar şeklinde kaleme alınan romandan uyarlama bir film olan Saksı Olmanın Faydaları, orijinal ismiyle The Perks of Being a Wallflower, yine Stephen Chbosky tarafından yönetilen 2012 yapımı dram filmidir.

Bir gençlik filmi görünüşüne sahip olabilir ki öyledir, lakin işlediği konular ve işleyiş şekli, evet aşırı sert değil, fakat seviyeyi biraz üstlere çıkartıyor.

saksi-olmanin-faydalari-the-perks-of-being-a-wallflower-2012-film-inceleme-analiz-ve-yorumu-saksi-olmanin-faydalari-afis-scaled

IMDb 8/10 | Beyazperde 4/5 | Sinemalar.com 8,3/10

Oyuncu kadrosunda Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller, Mae Whitman, Paul Rudd, Melanie Lynskey ve Joan Cusack gibi harika isimlerin bulunduğu Saksı Olmanın Faydaları filminin spoiler’dan kaçındığım yorumuna geçmeden evvel sizi filmi yasal olarak nerede seyredebileceğinizden haberdar etmek isterim.

Saksı Olmanın Faydaları filmi nereden izlenir?

Apple cihazlarının yanı sıra Windows ve bazı akıllı televizyonlarda da bulunan iTunes yahut Apple TV ve Google Play Filmler, muhtemelen yeni ismi Google TV olacak, platformlarından kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Kiraladığınız filmi için 30 gün süreniz var, lakin açtığınız andan itibaren 2 gün içinde izlemesiniz. Satın aldığınız film ömür boyu size aittir.

iTunes Store | Apple TV | Kirala ₺3.99 / Satın Al ₺9.99
Google TV | Kirala ₺3.99 / Satın Al ₺11.99

Saksı Olmanın Faydaları film yorumu

Birçok çeviride gördüğümüz hata barizdir ki bu filmde de var. The Perks of Being a Wallflower cümlesini çevirdiğinizde Çekingen Olmanın Faydaları manasına gelmektedir. Burada saksı kelimesini ne maksatla seçtikleri muammadır. Çünkü mecazen veya argo dilinde saksı, “saksıyı çalıştır” misalinde olduğu gibi kafa, düşünme yeri manalarındadır.

Liseye yeni başlayacak olan Charlie’nin endişeleri bulunmaktadır. Arkadaşı yoktur ve yalnızdır. Zorlanarak da olsa bir adım atar ve kendisini son sınıfların arkadaş ortamında bulur. Kendisini hemen kabul ederler.

“Bir not bırakmasını isterdim.”

Mazisinde bazı travmalar geçiren baş karakterimiz Charlie’nin en yakın arkadaşı intihar etmiştir. Şahsen filmde en dikkate şayan olan nokta bunu, yakından alakadar olduğu Sam’a söylerken ki hissizliği idi. Büyük ve hafife alınamayacak şeylerin üzerinden o kadar geçiyoruz ki artık basit bir şey haline geliyor. Lakin kendisini ara sıra gösterdiğinde tüm şiddeti ortaya çıkıyor. Film bu travmayı seyirciye çok iyi olmasa da yeterli düzeyde yansıtıyor. Lakin hemen hemen her şeyin yeterli düzeyde yansıtılması sebebiyle filmde birçok şeyin seyirciye bırakıldığını görüyoruz. Bu bir yerde güzel bir şey. Çünkü siz zihninizde o karakterleri derinleştiriyorsunuz. Film buna izin vermenin yanında bunu başarabilme kudretine sahip.

charlie-melek-kar-saksi-olmanin-faydalari-the-perks-of-being-a-wallflower-2012-film-inceleme-analiz-ve-yorumu
The Perks of Being a Wallflower – Charlie

LGBT ve Mağdur Edebiyatı

Saksı Olmanın Faydaları filminde vurgulanan ve öne çıkan unsurlarından birisi LGBT olanların toplumda arzu ettikleri şekilde yaşayamaması ve kendilerini saklamak mecburiyetinde kalmalarıdır. Sadece iki yerde olsa da onların cinsi münasebetlerinin bulunduğu sahneler rahatsızlık veriyor. Sadece bu filme ait değil, pek çok filmde bulunan bir empoze etme çabasıdır. Burada çok şahsi ve tek taraflı düşündüğümü söyleyebilirsiniz, lakin filmin yönetmeni bile şahsi ve tek taraflı düşünürken ve savunduklarını mağduru oynayarak benimsetmeğe çalışırken -diğer tüm LGBT’lilerin ve savunucularının yaptığı gibi- benim tek taraflılığım sizleri rahatsız ediyorsa söylemek lazımdır ki tek taraflı düşünüyorsunuz. Lakin yine söylemek lazımdır ki çok takıntılı değilseniz aşırıya kaçan bir rahatsızlık mevzubahsi olmamaktadır.

charlie-melek-kar-saksi-olmanin-faydalari-the-perks-of-being-a-wallflower-2012-film-inceleme-analiz-ve-yorumu
The Perks of Being a Wallflower – Craig, Sam, Charlie ve Mary

“Odadaki en güzel kızı öp.”

Saksı Olmanın Faydaları filminde aşk çemberi yahut üçgeni, iyi ve dokunaklı bir şekilde işlenmiş. Bu yönden tatmin edici bir hadise zincirine sahip.

Film hikaye bakımında da son derece tatmin edicidir. Peşinden sürükleyen ve o anın tadını çıkarmanız lazım gelen harika bir senaryoya sahiptir.

charlie-melek-kar-saksi-olmanin-faydalari-the-perks-of-being-a-wallflower-2012-film-inceleme-analiz-ve-yorumu
The Perks of Being a Wallflower

Filmde Charlie’nin çekingenliğini, bunun sebebini, dahası bundan dolayı yapmağa çalıştığı ancak yapamadığı şeyleri, nihayetindeki karakter tekamülünü enfes müzikleriyle çok iyi bir şekilde yansıtmışlar. Başta dediğim gibi hissiyatın her çeşidinden yeterli düzeyde kendisinde barındırmaktadır.

Öte yandan Saksı Olmanın Faydaları filmi, orijinal ismiyle The Perks of Being a Wallflower, harika musiki kullanımıyla, müthiş oyunculuğuyla, iyi bir senaryosuyla kendi kategorisinde son derece başarılı ve seyredilmeği, satın alıp koleksiyona eklenmeği ve tekrar tekrar seyredilmeği hak eden bir filmdir. Filmdeki birçok repliğin kalbinizde yer edineceğinden eminim. Ayrıca son defa daha Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller üçlüsünün harika performansını takdir etmek lazımdır.

Saksı Olmanın Faydaları filmine puanım:

Değerlendirme: 7 / 10.

Dahası Saksı Olmanın Faydaları filmi birçok yönüyle üzerine uzun uzun tartışmaya değecek bir sinema filmdir. Aşağıya yorumlarınızı yazarak bu inceleme, yorum yazımı genişletmeme yardım edebilirsiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.