İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Parazit – Film İncelemesi

Güney Kore sinemasından çıkıp dünya sinemasını fetheden 2019 yapımı kara komedi/gerilim türündeki Parazit filmi, İngilizce sevenler için Parasite filmi, orijinal ismiyle Gisaengchung, hiç şüphesiz yönetmeni ve yazarı Bong Joon-ho‘nun üzerine çok konuşmağı hak eden şaheseridir.

parazit-parasite-2019-film-inceleme-yorum-ve-analizi-bong-joon-ho-parazit-film-2019-bong-joon-ho-parasite-parasite-inceleme-oscar-odullu-film-parazit-afis-scaled

IMDb: 8,6/10 | Sinemalar.com: 8,1/10 | Beyazperde: 4/5

En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve Yabancı Lisanda En İyi Film ile dört Oscar sahibi Parazit filminin aldığı diğer ödülleri saymak bile başlı başına ayrı bir yazı konusu olma vasfına sahiptir. Aşırı spoiler’dan kaçınılarak yazılan film yorumuma geçmeden evvel yasal olarak nerede izleyebileceğinizden bahsedeceğim.

Parazit filmi nereden izlenir?

Parazit filmini izleyebilmek için birkaç seçeneğiniz var. Mac, Windows, iOS ve destekleyen TV’ler için Apple TV yahut iTunes Store; neredeyse diğer tüm platformlardan erişebileceğiniz Google Play Filmler -yeni ismi muhtemel Google TV- ile satın almak ile kiralamak tercihinde bulabilirsiniz. Satın aldığınız film ömür boyu size aittir. Kiralama için 30 gün müddet, lakin başlatıldığında 2 günlük bir süreniz bulunmaktadır.

iTunes Store | Apple TV | Kirala ₺4,99 / Satın Al ₺18,99
Google TV | Kirala ₺3,99 / Satın Al ₺10,99

Parasit / Parasite film fragmanı

Parazit film yorumum

Parazit filminde şehrin kenar mahallelerinde bodrum katında yaşayan Kim ailesinin, oğullarının bir arkadaşının tavsiyesi ile zengin bir aile olan Park ailesinin kızlarına İngilizce dersi vermek için işe girer. Daha sonra çeşitli entrikalar ve bir tavsiye zinciri ile Park ailesinin evine tabiri caizse parazit gibi yapışırlar. Lakin filmin isminde bahsi geçen bu parazitin sonlarda başka bir şey olduğu anlarız.

Film bu hadiselerin geçtiği ilk yarıya kadar eğlenceli. Bu ilk yarının komik olduğunu ve çok güldürdüğünü söyleyenler var. Ben gülmedim, fakat çok eğlendim.

Asıl olay filmin ikinci kısmında başlıyor. Müthiş bir gerilim ve heyecanla hadiseleri takip ediyorsunuz. Dahası film sizi her zaman şaşırtmayı başarıyor.

“Zengin insanlar saf oluyor.”

Film normalde birbirleriyle karşılaşamayacak olan iki aileyi bir araya getiriyor. Bunu yaparken de bizi taraf tutmamız için zorlamıyor. Yine de Kim ailesinin daha çok yanında oluyoruz hikaye boyunca. Dahası film içinde barındırdığı birçok psikolojiyi de iyi yansıtıyor.

“En iyi plan, plansızlıktır.”

Elbette yaptıkları planlar bir yerde tıkanıyor ve sadece bir parazit olarak kalmağa devam ediyorlar. Filmin finali, bazıları tarafından eleştirilse de psikolojik olarak yapılan bir hareketin her şeyi mahvetmesi insanın canını sıkıyor.

  • kutu-katlama-sahnesi-parazit-parasite-2019-film-inceleme-yorum-ve-analizi-bong-joon-ho-parazit-film-2019-bong-joon-ho-parasite-parasite-inceleme-oscar-odullu-film-parazit
  • dogum-gunu-sahnesi-parazit-parasite-2019-film-inceleme-yorum-ve-analizi-bong-joon-ho-parazit-film-2019-bong-joon-ho-parasite-parasite-inceleme-oscar-odullu-film-parazit

Parazit filmi veya Parasite filmi, izlemekten asla pişman olunmayacak kadar iyi, sürükleyici, düşündürücü ve kara komedi/gerilim sineması dendiğinde hakkını veren bir filmdir. Dört Oscar’ı gerçekten hak etti mi, emin değilim. Lakin hak ettiği çok şey var.

Parazit filmine puanım: 7,9/10

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Parasite filmi 4 Oscar’ı gerçekten hak etmiş miydi? Lütfen Parazit filmi hakkında aşağıya yorum yapmaktan çekinmeyiniz; böylece bu yorum yazısını genişletmeme yardım edebilirsiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.