Cabras da Peste / Keçiyi Kaçırma Film İncelemesi

Keçiyi Kaçırma filmi veya orijinal ismiyle Cabras da Peste, yönetmenliğini Vitor Brandt yaptığı, senaryosu Denis Nielsen ve yine Vitor Brandt tarafından yazılan 2021 Brezilya yapımı bir Netflix filmidir.

Bu yazıda bloğum inceleyeceğim ilk Netflix içeriği olarak Cabras da Peste filmini spoilersız bir şekilde inceleyeceğim. Genel olarak her zamanki şema üzerine giderek bu girizgahtan sonra filmin bilgileri oyuncuları ve konusu ile fragmanı, daha sonra da film hakkında düşüncelerimi yer verdiğim kısım, filmden görüntüler ve sonuç kısmı olacak. Bu şemayı değiştirip değiştirmeme konusunda kararsızım. Yorumlar kısmında bunun hakkında da fikirlerini beyan ederseniz memnun kalırım.

cabras-da-peste-get-the-goat-keciyi-kacirma-filmi-2021-netflix-filmi-incelemesi-yorumu-yorumlari-oyunculari-kadrosu-Netflix-movie-review-comments-actors-cast-halil-esen

2021 | Aksiyon/Komedi | 1 saat 38 dakika | İzleyin: Netflix

Başrollerinde Matheus Nachtergaele, Edmilson Filho, Leandro Ramos, Letícia Lima, Juliano Cazarré ve Evelyn Castro isimlerinin yer aldığı Keçiyi Kaçırma filminin (Get the Goat / Cabras da Peste) konusu şudur: Ücra ve sakin bir beldede aksiyon kovalayan bir polisin vantilatör çaldığını düşündüğü bir adamı kovalamasıyla başlar. Dahası o kovalamacada verdiği zarar sebebiyle geriye itilerek milli bir tören için kullanılmak üzere kendisine emanet edilen keçiyi elinden kaçırmasıyla ve onun peşinden giderken bir operasyonda ortağının ölümüne sebep olduğu düşünüldüğü için kınan ve yine geriye itilen masa başı bir polis memuru ile kendilerini büyük bir uyuşturucu mafyasının peşinde bulurlar.

Keçiyi Kaçırma Film İnceleme, Yorum ve Eleştirim

Rollerin kuralına göre oynandığı, lakin oyuncuların karakterden çok tipe büründüğü, komik veya sempatik olmanın aptal olmaktan geçtiği zannına sahip oyuncu performanslarını beğenemedim. Birçok sahnesi filmden irte şaşalı bir tiyatro piyesi tadını verdi. Ayrıca karakterlerin hemen her hareketi tahmin edilebilir gibiydi.

Elbette ki oyuncular da performanslarını filmin senaryosuna peyk bir şekilde gösterir. Keçiyi Kaçırma filminin senaryosu fazla kolay, dahası basit bir şekilde ilerleyen ve bazı kalıplaşmış unsurlara ait pek çok vasfa sahip olmasıyla başarısız görünmektedir. Ayrıca hiçbir alt metnin mevcut olmaması hikayeyi kurulaştırmıştır. Hatta hiç yapmadığım bir şekilde filme birçok defa ara vermek zorunda kaldım. Bir film için kısa sayılabilecek süresine rağmen uzun ve sıkıcı geldi.

Dahası Keçiyi Kaçırma filmi, en alelade bir insanın dahi yapmayacağı hatalar sebebiyle zorlama bir hikaye olduğu hissini en baştan vermesi de baştan kötü bir film olduğunu hissettirmektedir.

Baş karakterlerden zorla bir ikili oluşturma çabası, iyi veya kötü olsun tüm polisiye filmlerindeki gibi, hatta belki onlardan da ileri bir şekilde ahenksiz bir görünüşe sebep olmuş. Ayrıca bir keçinin peşine takılma hadisesi de bana pek orijinal gelmiyor ki bunun etkili bir şekilde anlatıldığını düşünmüyorum. Az evvel yazdığım gibi pek kolay ve alelade bir hikayeye sahip film, daha birkaç gün önce yayımlanmasına rağmen yirmi otuz sene evvelki ucuz televizyon filmlerini andıran şekli ne yazık ki arzu edilen keyfi verememektedir.

Film aşırı bir şekilde mi kötüydü? Elbette hayır. Kalıplaşmış hareketlerden öte orijinal olmasa dahi iyi sahnelerden sayılabilecek yerleri vardı. Fakat bunlar filmin umumuna sirayet ederek müspet bir fikir oluşmasına yaramıyor.

Bunu daha evvelde söylemiştim, büyük ihtimalle daha sonrada söyleyeceğim, Netflix, Prime Video gibi platformlara film veya dizi eklenmesi, YouTube’a video yüklenmesi gibi olmağa başladı. Mühim olan içeriğin fazlası ve çeşidi oldu. Yani keyfiyetten irte kemiyete ehemmiyet verilmeğe başlandı. Elbette istisna içeriklerin mevcudiyetini unutmamak lazımdır. Esasında iş burada servisten çok izleyicide bitmektedir.

Anlayamadığım bir şekilde, Cabras da Peste filmini özellikle yabancı yayımcıların aşarı ve ısrarlı bir şekilde, adeta bir fanatik gibi övdüklerini gördüm. Ben genel övgülere katılmıyor ve bunların taraflı olduğunu düşünüyorum. Elbette sizin takdirinizdedir, lakin eğer seyretmek zorunda değilseniz her sahnesinde bayat bir tat veren ve beni tatmin etmeyen bu filmi seyretmenizi tavsiye etmiyorum. Hatta belki yine normalde yapmadığım bir şey olarak seyretmemenizi dahi tavsiye edebilirim.

Keçiyi Kaçırma filmine puanım: 3/10

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Orijinal ismiyle Cabras da Peste filmini izlediniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Netflix filmleri hakkında umumi düşünceleriniz nelerdir, iyi film seyretmek isteyenlere hangi filmlerini tavsiye edersiniz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan kendinizi geri koymayınız.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.