İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En İyi Aamir Khan Filmleri

Dünya sinemasından bahsediyor isek Hint sinemasını, yani Bollywood‘u, yok saymak mümkün değildir. Bu yazıda Bollywood‘dan daha meşhur olan Hintli aktör Aamir Khan‘ın (kimdir? bakınız Vikipedi) en iyi 5 filminin listesini sunacağım. Ayrıca listenin sonunda, en son çıkan ve beklenen Aamir Khan filmlerine de yer verdim.

Bu listeye herhangi bir Aamir Khan filmini eklemek mümkündü; hepsi harika. Lakin bu yazıda daha ön plana çıkan 5 Aamir Khan filmini sundum. En iyi Aamir Khan filmleri listesi IMDb sırasıyla yapılmıştır.

5. Onu Sarıya Boya ( Rang De Basanti ) [2006]

onu-sarıya-boya-en-iyi-aamir-khan-filmleri-hint

Puanlama: IMDb: 8,2 | Sinemalar: 8,5 [seyredin: Netflix]

Yaşadığı devrin bayağılığından usanan ve kimisinin hayali yurt dışına kaçarak kurtulmak, refaha ermek olan bir arkadaş grubunun hayatı, asker olan ölmüş dedesinin mektuplarından etkilenen ve onun ruhunu rahatlatmak için Hindistan’a giderek İngilizlere karşı Hintlilerin direnişini konu alan bir belgesel çekmek isteyen Sue isimli genç bir araştırmacı kızın gelmesiyle bir çıkmaza girer. Sürükleyici sahnelerin bulunduğu filmin inanılmaz bir öz eleştirisi var. Aamir Khan ve onun pek çok filminde karşımıza çıkan bir aktör kadrosu filmde mevcuttur.

4. Dangal [2016]

dangal-film-aamir-khan-en-iyi-filmler

Puanlama: IMDb: 8,4 | Sinemalar: 8,9 (seyredin: Netflix)

Aamir Khan’ın Mahavir Singh‘i canlandırdığı yaşanmış bir hikayeye dayanan filmdir. Ülkesinde büyük başarıları elde eden, hatta Hindistan şampiyonu olan bir güreşçinin yeterli desteği görememesi sebebiyle ülkesini dünyada temsil edememesinin irtesinde bayağılaşan hayatında tek arzusunun bir erkek evladı olması ve onu yetiştirerek ülkesi adına uluslararası arenada başarı kazanmak bir ukdedir. Lakin Mahavir’in dört kızı vardır ve hiç erkek evladı olmaz. Bir gün kızlarının bir kavgaya karıştığı haberini alır ve onlarda bir ışık görür. Hayallerini gerçekleştirmek için onları güreşçi olmağa zorlar ve eğitir. Muhitinin itirazlarına, insanların küçük görmesine rağmen vazgeçmez. Bu güreşçi hızlar gerçekte var olan Hint milli güreşçiler Geeta Phogat ve Babita Kumari‘dir. Bu film için Aamir Khan inanılmaz raddede kilo alıp vermiştir.

3. PK (Peekay) [2014]

pk-peekay-aamir-khan-en-iyi-filmler-bollywood

Puanlama: IMDb: 8,1 | Sinemalar: 8,8 (seyredin: Netflix)

Başka bir gezegenden dünyayı araştırmak için gelen bir uzaylı, geldiği gibi sinyal cihazını çaldırır ve mahzur kalır. Cihazını ararken ona kendisine sadece tanrının yardım edebileceğini söylenir. Dahası tanrıyı aramağa koyulur. Karşısına çıkan insanlara masum tabiatı ile öylesine çocukça sorular sorar ki Peekay (sorhoş gibi bir manaya geliyor) lakabını alır. Tanrıyı arar iken komik bir şekilde insanların neye nasıl inandıklarını sorgular ve sorgulatır. Aamir Khan’ın bu filmden iki ay önce hacca gittiğini de vurgulamak lazım geliyor. Zira filmde dinleri kötülemiyor; insanların kime nasıl inandıklarını sorguluyor. Harikulade bir komedi, harikulade bir dram. Bir Aamir Khan klasiği.

Doğru numara oldukça basit. Bizi yaratan Tanrı’ya inanın, O’na güvenin. Kendi yarattığınız sahte tanrıları ise yok edin.

PK

2. Yerdeki Yıldızlar / Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par) [2007]

her-cocuk-ozeldir-yerdeki-yildizlar-taare-zameen-par-en-iyi-aamir-khan-film-izle

Puanlama: IMDb: 8,4 | Sinemalar: 8,9 (seyredin: Netflix)

Derslerinde başarısız olan, okumağı ve yazmağı beceremeyen Ishaan’ın müthiş bir hayal gücü ve bunu yansıtabildiği harikulade bir resim becerisi vardır. Lakin bu görülmez ve derslerinden başarısızlık sebebiyle muhiti tarafından aptal şeklinde tasavvur edilir. Aşırı derecede de yaramaz olan Ishaan’a artık babası dayanamaz ve onu özel bir yatılı okula verir. Buradaki kaideci ve katı yönetim ve muallimler onun hayallerini bir anda söndürüvermiş idir. Artık ölü bir kimse gibidir. Ta ki bir gün bir öğretmen ( Aamir Khan ) derse girene kadar. Onun zor bir halde bulunduğunu görür ve ona yardım etmeğe çalışır. Aamir Khan bu filmin hem yapımcısı hem yönetmeni hem aktörüdür.

1. 3 Aptal (3 Idiots) [2009]

3-aptal-3-idiots-üç-aptal-three-idiots-en-iyi-aamir-khan-filmi-film-izle

Puanlama: IMDb: 8,4 | Sinemalar: 8,9

Eğitim sistemini tenkit eden en muazzam filmlerin başında şüphesiz 3 Idiots gelir. Eğitim sistemini sorgulayan, sistemi değiştirmek isteyen derslerinde çokça başarılı olan bir öğrencinin (Aamir Khan) ve arkadaşlarının sımsıkı, sıcacık hikayesi. Harika müzikleri olan film bu sistem eleştirisini ana konu olarak belliyor. Bu bazıları tarafından tenkit edilse de filme yorum yapılacak pek bir şey yok. Derhal seyretmenizi tavsiye ederim.

Arkadaşınız başarısız oluyor, üzülüyorsunuz. Arkadaşınız birinci oluyor, daha çok üzülüyorsunuz.

3 Idiots

Bonus: Fanaa [2006]

fanaa-aamir-khan-en-iyi-filmler-film-izle-hd-film

Puanlama: IMDb: 7,2 | Sinemalar: 8,2

Bir aşk hikayesiyle başlayan, lakin vatan sevgisiyle kalp eden hikayede Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir hadisesi de mevzuubahis olmaktadır. Harikulade müzikleriyle izlerken keyif alınabilecek başka bir Aamir Khan filmi olan Fanaa’yı tavsiye ederim.

Son Çıkan Aamir Khan Filmleri:
Hindistan Eşkıyaları (Thugs of Hindostan) [2018]

hindistan-eskiyalari-eşkıyaları-thugs-of-hindostan-aamir-kahn-filmleri-en-iyi-filmler

Puanlama: IMDb: 4,0 | Sinemalar: 7,7

1795 senesinde Hindistan’ın İngilizler tarafından işgali ve kurtuluşunu konu alır. Mükemmel bir film olmayabilir, lakin Aamir Khan oyunculuğu burada harikulade, çok şaşaalıdır. Bir sinema salonunda seyretmiş olmam filmden daha çok keyif almamı sağladı.

Beklenen Aamir Khan Film:
Laal Singh Chaddha [Aralık 2020]

Laal-Singh-Chaddha-beklenen-yeni-çıkacak-aamir-khan-filmi-en-iyi-filmler

Laal Singh Chaddha, Forrest Gump’ın Bollywood uyarlaması olacağı Aamir Khan filmidir. Daha evveli Memento filmi ile de uyarlama yapılmıştı ve bazıları tarafından sert tenkitlerde bulunulmuştu.

Laal Singh Chaddha filmi, elbette Forrest Gump gibi olmayacaktır. Lakin uyarlamalar güzeldir. En güzeli de “En Büyük Şaban“dır. Allah rahmet eylesin.

Şahsen şu konuda Aamir Khan ile Kemal Sunal‘ı birbirine benzetiyorum: İkisinin de her oynadığı seyrediliyor; sayısız defa dahi olsa.

Sizin bu listede veya listenin dışında en sevdiğiniz Aamir Khan filmi hangisi veya hangileridir? Lütfen aşağıya yorum yapmaktan kendinizi geri koymayınız.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.