İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

phpBB Rütbe Sistemi Oluşturmak

phpBB rütbe sistemi oluşturarak forum içerisinde etkileşim sağlamak, bundan da öte üyelerinizi forumunuzda kalmağa, içerikler oluşturmağa teşvik edebilirsiniz. Dahası bazı gruplar için hususi rütbeler de oluşturabilirsiniz.

Eğer rütbeler için resim olmasını istiyorsanız oluşturduğunuz veya indirdiğiniz rütbeleri phpBB dizinizdeki images/ranks/ klasörüne yüklemeniz gerekmektedir. Bu benim tercih ettiğim bir şey değildir. Çünkü bu resimler istenilen kalitede veya şekilde olmayabilir, temanız ile ahenksiz görünebilir. Bu sebeple ben yazı türünde, lakin resimden de hiçbir farkı bulunmayan bir rütbe sistemi oluşturdum.

phpbb-ozel-rutbe-normal-rutbe

Tamamen yapımı bana ait olan aşağıdaki forum rütbelerini sizinle paylaşıyorum. Aslında bunlar harfler üzerine kurulmuş, alfabetik simgelerdir. Bunun sonucu olarak daha temiz bir görüntü elde edeceksiniz.

En düşük mesaj sayısı – Rütbe

0 - Acemi
10 - ☆
20 - ☆☆
30 - ☆☆☆
40 - ☆☆☆☆
50 - ☆☆☆☆☆
75 - ★☆☆☆☆
100 - ★★☆☆☆
125 - ★★★☆☆
150 - ★★★★☆
200 - ★★★★★
250 - ⭐★★★★
300 - ⭐⭐★★★
350 - ⭐⭐⭐★★
400 - ⭐⭐⭐⭐★
500 - ⭐⭐⭐⭐⭐
600 - ✨⭐⭐⭐⭐
700 - ✨✨⭐⭐⭐
800 - ✨✨✨⭐⭐
900 - ✨✨✨✨⭐
1000 - ✨✨✨✨✨

Buna ek olarak 1000 mesajdan sonrası için Bilirkişi, Doçent, Profesör gibi forumunuza uyacak şekilde üst düzey rütbeler oluşturabilir, bu suretle forumunuzda varlığını sürdüren üyelerinizi onurlandırabilirsiniz. Bunu size bırakmak için sonrasını yazmadım.

phpBB Rütbeler Nasıl Oluşturulur?

phpbb-rutbe-nasil-eklenir-phpbb-rutbeler-nasil-olusturulur-phpbb-halil-esen
phpBB rütbe ekleme

Yukarıdaki resimde de gösterdiğim üzere rütbe eklemek için Yönetim Panelinize giriş yaparak Kullanıcı ve Gruplar > Rütbeleri yönet sayfasının altıdaki Yeni rütbe ekle butonuna tıklamalısınız.

phpbb-rutbe-ekleme-sayfasi-phpbb-rutbe-nasil-eklenir-phpbb-rutbeler-nasil-olusturulur-phpbb-halil-esen
phpBB yeni rütbe

Rütbe başlığı: Rütbenin ismi, dahası doğrusu kendisidir. Resim ekleseniz de eklemeseniz de profillerde görünür.

Rütbe resmi: Buradan images/ranks/ klasörüne yüklediğiniz rütbe resimlerini seçiyorsunuz. Eğer benim tavsiyem üzerine gidecekseniz burayı daima boş bırakmalısınız.

Özel rütbe olarak ayarla: Evet derseniz bu rütbeyi sadece siz istediğiniz üyeye verebilirsiniz demektir. Hayır derseniz bir sonraki kısımda seçeceğimiz kritere ulaşan üyenin otomatik olarak rütbeye sahip olabileceği manasına gelir.

En düşük mesaj sayısı: phpBB forumlarında otomatik verilen rütbeler mesaj sayısına göre verilir. Bu kısımda eklediğiniz bu rütbeye sahip olacak üyenin kaç mesaj sayısına sahip olması gerektiğini yazmalısınız.

Yukarıdaki fotoğrafta size ilk oluşturmanız lazım gelen Acemi rütbesini gösterdim. Siz bunu isteğinize göre Çaylak veya Yeni gibi farklı şekilde ayarlayabilirsiniz. Buna göre yeni üye olan bir kullanıcı sıfır mesaj sayısına sahip olacağına göre otomatik olarak bu rütbeye sahip olacak. Burada tercih sizindir, fakat ben 10 mesaja sahip üyenin bu rütbeden çıkmasını sağlamaktayım.

phpbb-yildizli-rutbe-ekleme-sayfasi-phpbb-rutbe-nasil-eklenir-phpbb-rutbeler-nasil-olusturulur-phpbb-halil-esen

Üstteki resimde göstermiş bulunduğum üzere ilk başta sizinle paylaştığım her bir rütbe için bu şekilde ayarlamalısınız. Rütbe başlığına yıldızları sırasıyla yapıştırın ve resmini seçmeden en düşük mesaj sayısını ayarlayın.

phpBB forumunuzda rütbe sistemi oluşturmak bu kadar basit. Aşağıdaki görselde kendi forumum için kurduğum rütbe sistemini görebilirsiniz.

phpbb-rutbeler-halil-esen

Özel rütbe olarak ayarladığınız rütbelerin kendiniz veya dilediğiniz üye için kullanabileceğiniz gibi grup ayarlarından o gruba mensup olanlar ve varsayılan grubu olarak ayarlanan üyeler için hususi bir grup rütbesi olarak da belirleyebilirsiniz.

Bu yazıda size phpBB rütbe sistemini nasıl oluşturacağınızı ve kendi kullandığım phpBB rütbelerimi sundum. Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa aşağıya yorum yapmaktan, dahası fikirlerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.