phpBB Kayıttan Kullanım Şartlarını Kaldırmak

Neden kayıttan kullanım şartlarını kaldırmalısınız? Çünkü phpBB forumunuza kullanıcılar üye olmak istediklerinde evvela karşılarına kullanım şartları çıkar; dahası ancak sayfa altındaki kabul butonuna tıkladıklarında üyelik formuna ulaşırlar. Kullanım sözleşmeleri veya kullanım şartları çoğu zaman okunmadığı gibi, bazen kullanıcıların gözünü korkutabilir. Dahası kötü bir ilk intiba oluşur ve bazen de kullanıcılar üye olmaktan vazgeçebilirler.

Bu yazımda phpBB kayıttan kullanım şartlarını kaldırmağı anlatacağım. Bununla kalmayıp kayıt formuna üye oldukları takdirde kullanım şartları ve gizlilik ilkeleri kabul edilmiş sayıldığına dair bir blok ekleyeceğiz.

Şimdi size phpBB forumunuzdaki kayıttan kullanım şartlarını kaldırmağı, yani kayıt sırasında çıkan şartları nasıl gizleyeceğinizi, dahası kayıt sırasında şartlardan ve gizlilik politikasından kullanıcıları nasıl haberdar edeceğinizi adım adım anlatacağım.

1. Adım: Kayıttan Kullanım Şartlarını Kaldırmak

Bunun için FTP dosyalarınızdan, mesela cPanel‘den, ana dizine erişin ve /includes/ucp/ucp_register.php dosyasını açın.

Aşağıdaki kodu bulun

$agreed			= $request->variable('agreed', false);

ve aşağıdaki gibi değiştirin

$agreed			= $request->variable('agreed', true);

Ardından aynı dosyada aşağıdaki kodu bulun

if ($agreed && !check_form_key('ucp_register'))
{
	$agreed = false;

ve aşağıdaki gibi değiştirin

if ($agreed && !check_form_key('ucp_register'))
{
	$agreed = true;

Kaydedin. Kayıttan kullanım sözleşmesini kaldırma işlemi bu kadar, artık kullanıcılar Kaydol bağlantısına tıkladıkları zaman karşılarına direkt kayıt formu çıkacak.

Şimdi iş burada sizin vicdanınıza kalıyor. Kullanıcıları kullanım şartlarından ve gizlilik politikasından haberdar etmek istiyor ve bunu fazla korkutmadan ve çok ince bir şekilde mi yapmak istiyor musunuz? Öyle ise ikinci adıma geçelim.

2. Adım: Kayıtta Kullanım Şartları ve Gizlilik Sözleşmesinden Bahsetmek

Üyelik formunu dolduran bir kullanıcının Gönder’e basmadan evvel bu ihtarınızı görmesi lazımdır. Ben daha estetik olacağı için Gönder butonunun tam üstüne bunu ekleyeceğim.

Bunun için yine FTP dosyalarından dizinine erişin ve /styles/Temanız/template/ucp_register.html dosyasını açın.

Balık vermekten çok, balık tutmağı öğretmek istiyorum ve size belki reklam yerleşiminizde de kullanabileceğiniz bir kod öğretmek istiyorum.

<div class="panel"> BURAYA BİR ŞEYLER </div>

Yukarıdaki kod temanızda gördüğünü blokları oluşturur. Buna blok kodu diyelim. Arasına ekleyecekleriniz sanki temanızın bir parçası imiş gibi gözükecektir. Dahası bu bloklar temaya göre değişir. Kısacası temanın stiline sahiptir. Misalini az sonra vereceğim. Biliyorum phpBB’de temalara stil deniliyor, lakin tema demeği daha çok tercih ediyorum.

Açtığımız dosyada aşağıdaki kodu bulun

<!-- EVENT ucp_register_buttons_before -->

Hemen öncesine, arada bir satırlık boşluk bırakabilirsiniz, aşağıdaki kodu yapıştırın

<div class="panel"><center>Forumumuza kaydolarak <b><a href="/ucp.php?mode=terms" target="_blank">Kullanım Şartlarını</a></b> ve <b><a href="/ucp.php?mode=privacy" target="_blank">Gizlilik Politikasını</a></b> kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.</center></div>

Kaydedin. Siz bilirsiniz, fakat kodda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Çünkü sizin sitenizdeki sayfalara yönlendirilecek şekilde ayarlanmıştır. Ayrıca bu koda biraz önce bahsettiğim blok kodu dahildir. Son olarak adettendir, ön belleği temizleyin.

Sonuç:

kayit-ekrani-sartlari-gizlilik-ilkerini-politikasini-kabul-phpbb-kayittan-kullanim-sartlarini-kaldirma-phpbb-kayittan-kullanim-
phpBB kayıttan kullanım şartlarını kaldırma – kayıt formunda bilgilendirme

Şunu da söylemem lazım ki şayet birden fazla tema kullanıyorsanız kodu her temanın ucp_register.html dosyasına yapıştırmalısınız.

phpBB forumunuza kaydolmak isteyenler için kayıttan kullanım şartlarını kaldırma işlemini tamamlamış, bununla kalmayıp kayıt formunda onları bilgilendirmiş olduk. Daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa aşağıya yorum yapmaktan ve fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.