phpBB Doğrulama Rozeti Nasıl Verilir?

Bu yazımda phpBB forumunuzda bir üyeyi nasıl doğrulayacağınızı, daha açık bir ifade ile bir üyeye nasıl doğrulama rozeti veya mavi tik verebileceğinizi anlatacağım.

phpBB forumunuzda profilleri veya hesapları doğrulamak ne işe yarar derseniz, bu sizin ne umduğunuza, kimleri doğrulayacağınıza bağlıdır. Profilini tam bir şekilde dolduran, avatarını yükleyen ve devamlı aktif olan güvenilir kullanıcılara doğrulama rozeti vermeniz forumunuza olan alakayı arttırabilir ve bu üst düzey bir etkileşim meydana getirebilir. Elbette kendinize göre çeşitli tasarruflar için de doğrulama rozeti verebilirsiniz.

phpBB’de üyeleri doğrulayabilmeniz ve onlara doğrulama rozeti vermeniz için geliştirilen bir eklenti bulunmamaktadır. Ben şahsi çabalarım ve hususi olarak yapılan yabancı kaynakların yardımlarıyla bu işi başarabildim ve kendi tercümelerim, ayarlamalarım ve eklemelerim ile hemen hemen Twitter ve Instagram’daki doğrulama rozeti gibi görünmesini sağladım. Dahası bunun bir sır olarak kalması yerine daha fazla insana faydalı olması için web sitemde paylaşarak sosyal medya karşısında çöken, lakin henüz yıkılmayan forum kültürüne fayda sağlamak istemekteyim. Bu sebeple forum sahipleri veya forum sahibi olmak isteyenlere karşı yaptığım phpBB yardım içeriklerini oluşturmağa devam ediyorum.

Lafı fazla dolandırmadan phpBB forumunuza bu özelliği nasıl entegre edebileceğinizden bahsedeceğim. Evvela bir ön bilgi vermek namına hangi adımları izleyeceğimizden ve doğrulama rozetini nasıl verebileceğimizden kısaca bahsetmek isterim. Daha sonra adım adım detaylı ve kolay bir şekilde gerekli işlemleri gerçekleştireceğiz.

phpbb-dogrulama-rozeti-mavi-tik-onaylama-rozeti-phpbb-üye-onaylama-dogrulama-nasil-yapilir-eklentisiz-phpbb-verified-member-check-badge-settings-halil-esen

phpBB forumunuzda üyeleri onaylama veya doğrulama ve onlara bir doğrulama rozeti vermek işlemini özel profil alanı oluşturarak yapacağız. Bu profil alanını sadece forum yöneticisi olarak siz düzenleyebileceksiniz. Ardından profil alanı değişkenine göre gösterilmesi için tema/stil dosyalarınıza doğrulama/onay rozeti için gerekli kodları entegre edeceğiz. Nihayetinde artık üye hesaplarını doğrulayacağız. İşin bence güzel tarafı bu doğrulama işlemi tamamen sizin idarenize bağlı kalacak ve herhangi bir otomatik işlem olmayacak.

1. Adım: Özel Profil Alanı Oluşturma

phpBB forumunuza giriş yapın ve Yönetim Kontrol Paneline girin. Ardından Kullanıcılar ve Gruplar sekmesinde yan taraftaki menüden Özel profil alanlarına tıklayın. Dahası o sayfada bulunan “Yeni alan oluştur” butonuna tıklayarak aşağıdaki ayarlarda bir profil alanı oluşturun.

phpbb-forum-phpbb-dogrulama-rozeti-onay-rozeti-hesap-dogrulama-ozel-profil-alani-ayarlari-phpbb-verified-member-check-badge-settings-halil-esen
phpBB Doğrulama rozeti / mavi tik için özel profil alanı ayarları – Halil ESEN

Alan tipi: Bağlaçlar (Evet/Hayır)
Alan kimliği: verified
Profil alanını herkese göster: Evet

Özel mesaj görüntüleme ekranında göster: İşaretli
Başlık görüntüleme ekranında göster: İşaretli
Eğer hiç bir değer seçilmemişse alanı göster: İşaretli

Kullanıcıya sunulacak alan adı/başlığı: Profil (fark etmez)
Alan Açıklaması: (İsteğe Bağlı)
Girdiler:
İlk seçenek: Doğrulandı
İkinci seçenek: Doğrulanmadı

İlerlemek için “Profil tipi özel ayarları” butonuna tıklayın ve gelen sayfada zati varsayılan olan ayarların aşağıdaki gibi olduğundan emin olun.

Alan tipi: Radyo butonları
Varsayılan değer: Doğrulanmadı

Dahası “Lisan özel ayarları” butonu ile ilerleyerek bir sonraki sayfada bulunan tercümeleri kontrol ederek “Kaydet” butonuna tıklayın.

2. Adım: Dosyalara Gerekli Kodları Entegre Etme

Yeni başlayanlar için bu kod olayı kafa karıştırıcı ve büsbütün karmaşık bir şekilde gözükebilir, anlıyorum. Lakin phpBB forumunuz için doğrula rozeti özelliğini kullanabilmeniz için bu düzenlemeler şarttır ve olabildiğince basit bir şekilde anlatacağım, sadece adımları izlemeniz kafi gelecektir.

Bu kod işlemlerini yapabilmek için forumunuzun dosyalarına erişmeniz gerekmektedir. Eğer bir phpBB forumunuz varsa büyük ihtimalle cPanel kullanıyorsunuzdur. cPanel’den Dosya Yöneticisini açın.

Ardından phpBB’nin kurulu olduğu dizinde styles/TEMANIZ/template/viewtopic_body.html dosyasını açın ve aşağıdaki kodu bulun:

<!-- IF not postrow.U_POST_AUTHOR --><strong>{postrow.POST_AUTHOR_FULL}</strong><!-- ELSE -->{postrow.POST_AUTHOR_FULL}<!-- ENDIF -->

Kodun hemen sonrasına kendi şekillendirdiğim aşağıdaki phpBB doğrulama rozeti kodunu ekleyin:

<!-- IF postrow.PROFILE_VERIFIED_VALUE == 'Doğrulandı' --><font color="#1DA1F2"><i class="icon fa-check-circle fa-fw" title="Doğrulanmış Profil" aria-hidden="true"></i></font><!-- ENDIF -->

Burada bu kodla alakalı biraz konuşmak istiyorum. Kodda gördüğünüz html renk kodu Twitter doğrulama rozetlerinin rengidir ve simge büsbütün aynı olmasa da hemen hemen benzer şekildedir. Fare imleci ile bu mavi tik rozetinin üzerine gelindiğinde “Doğrulanmış Profil” şeklinde bir açıklama çıkacaktır. İsterseniz elbette düzenleyebilirsiniz, fakat hiç değiştirmeden de kusursuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

phpBB doğrulama rozeti kodumuzu ekledikten sonra yine aynı dosyada aşağıdaki kodu bulun:

<!-- IF not postrow.custom_fields.S_PROFILE_CONTACT -->

Rozetle birlikte oluşturduğumuz özel profil alanının gösterilmesi gereksiz bir görüntü kirliliği ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple özel profil alanını gizlemek için yukarıdaki kodu aşağıdaki kodla değiştirin:

<!-- IF not postrow.custom_fields.S_PROFILE_CONTACT and not postrow.custom_fields.S_PROFILE_VERIFIED -->

Kaydedin. Böylece başlık sayfalarında onaylanan üyelere doğrulama rozeti eklemiş olduk. Şimdi profil sayfalarında kullanıcı adından sonra eklemek için memberlist_view.html dosyasında düzenleme yapacağız. Eğer hususi bir tema kullanıyorsanız bu dosyayı temanızın dosyaları arasında bulamayabilirsiniz. Bu halde varsayılan phpBB teması olan Prosilver üzerinde düzenleyeceğiz. Dizininizdeki styles/prosilver/template/memberlist_view.html dosyasını açın ve aşağıdaki kodu bulun;

<!-- IF USER_COLOR --><span style="color: {USER_COLOR}; font-weight: bold;"><!-- ELSE --><span><!-- ENDIF -->{USERNAME}</span>

Daha sonra yanına aşağıda bulunan phpBB doğrulama rozetimin kodunu ekleyin:

<!-- IF PROFILE_VERIFIED_VALUE == 'Doğrulandı' --><font color="#1DA1F2"><i class="icon fa-check-circle fa-fw" title="Doğrulanmış Profil" aria-hidden="true"></i></font><!-- ENDIF -->

Aynı dosyada aşağıdaki kodu bulun:

<!-- IF not custom_fields.S_PROFILE_CONTACT -->

Yine oluşturduğumuz özel profil alanını gizlemek için aşağıdaki kodla değiştirin:

<!-- IF not custom_fields.S_PROFILE_CONTACT and not custom_fields.S_PROFILE_VERIFIED -->

Kaydedin. Bu şekilde phpBB hesap doğrulama rozetinin profil sayfalarında görünmesini sağladık. Şimdi bence onay rozetinin gözükmesi için elzem yerlerden birisi olan özel mesajlarda rozetin gözükmesini sağlayacağız. Bunun için styles/TEMANIZ/template/ucp_pm_viewmessage.html dosyasını açılan aşağıdaki kodu bulun; bu koddan iki tane var, bizim işimize sadece ilki yarayacak:

{MESSAGE_AUTHOR_FULL}

İrtesinde yanına aşağıdaki phpBB mavi tik rozeti kodunu ekleyin:

<!-- IF PROFILE_VERIFIED_VALUE == 'Doğrulandı' --><font color="#1DA1F2"><i class="icon fa-check-circle fa-fw" title="Doğrulanmış Profil" aria-hidden="true"></i></font><!-- ENDIF -->

Sonra yine kirlilik oluşmaması için profil alanını kaldırılmasını sağlamak için aşağıdaki kodu bulun:

<!-- IF not custom_fields.S_PROFILE_CONTACT -->

ve bu kodla değiştirin:

<!-- IF not custom_fields.S_PROFILE_CONTACT and not custom_fields.S_PROFILE_VERIFIED -->

Kaydedin ve forumunuzun ön belliğini temizleyin. Kodlarla alakalı işlerimiz bitti. Şimdi daha heyecanlı kısma geçelim ve phpBB forumunuzda profilleri doğrulayalım.

3. Adım: Hesapları Doğrulamak

Burası işin en hoş kısmı. Dahası artık üye hesapları yahut üye profillerini doğrulayacağınız zaman sadece bu işlemi yapmanız gerekecek.

İstediğiniz bir üyenin profilinde, kullanıcı adının yanında bulunan Kullanıcı yönetimi bağlantısından veya Yönetim Kontrol Panelindeki Kullanıcıları yönet sayfasından bir üye seçerek çıkan sayfanın sağ üstündeki açılır menüden “Profil” seçeneğine tıklayın.

phpbb-forum-phpbb-üye-dogrulama-onaylama-islemi-nasil-yapilir-phpbb-verified-member-check-badge-settings-halil-esen

Karşınıza çıkan profil yönetimi sayfasında özel profil alanlarını göreceksiniz. Yazımın başında, birinci adımda oluşturduğumuz alanı bulun ve “Doğrulandı”yı işaretleyip Gönder butonuyla kaydedin.

phpbb-forum-phpbb-dogrulama-rozeti-phpbb-üyeleri-dogrulama-hesap-dosrulama-phpbb-verified-member-check-badge-settings-halil-esen

İşte bu kadar. Artık kullanıcı yönetiminden istediğiniz üyeyi bu şekilde basitçe doğrulayabilir ve ona bir rozet, mavi tik rozeti atayabilirsiniz. Lakin size tavsiyem her önünüze geleni doğrulamayın. Doğrulama rozetinin bir ağırlığı olsun.

Dahası ben çok fazla eklenti yüklenmesini tavsiye etmiyorum ama benim doğru sorularla bu phpBB hesap doğrulama yolunda karşıma çıkan geliştiricilere verdiğim ilham ile yakında bir eklenti çıkabilir. Lakin o özel profil alanı olarak değil, gruba göre yapılıyor ve bence bizim yukarıda yaptığımız kadar heyecan verici değil. Yakında olacağını sanmam, fakat şayet tam sürüm bir eklenti çıkarsa yazmın bu kısmında bunu size bildiriyor olacağım. Lakin tüm kontrollerin basitçe elimizde olduğu yol, bu phpBB Doğrulama Rozeti Nasıl Verilir? yazımda bahsettiğim yoldur.

Ne diyorsunuz, sizce de doğrulama rozeti phpBB forumunuzu geliştiren, etkileşimi kıymetli kılan bir özellik mi? phpBB’yi seviyor musunuz? phpBB’de başka hangi özelliğe sahip olmak isterdiniz? Sizce hesabı doğrulamak mı denmeli yoksa hesabı onaylamak mı? Peki phpBB’de mavi tik mi, doğrulama rozeti mi daha kulağa hoş geliyor? Lütfen yazımla alakalı düşüncelerinizi belirtmek için veya daha fazla yardıma ihtiyacınız olduğunda aşağıdaki yorumlar kısmına bir şeyler yazmaktan kendinizi geri koymayınız. phpBB ile alakalı yazdığım diğer içerikler için buraya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.