İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

phpBB SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

SEO, yani arama motoru optimizasyonu ile Google gibi arama motorlarının ve diğer servislerin forumunuzu daha iyi algılamasını sağlayabilirsiniz. Bu yazıda phpBB SEO ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacağım.

Esasında phpBB gibi forum sistemleri hızlı oluşu, devamlı güncel olması gibi çeşitli faktörler ile arama motorlarının sevdiği teşekküllerdendir. Lakin umumi olarak yapılması lazım gelen SEO ayarları vardır.

phpBB SEO ayarlarını yaparken gideceğimiz adımlar şunlardır:

>> SSL Sertifikası Kullanın
>> www ile veya www Olmadan
>> Başlık ve Açıklama Ayarları
>> İndex Sayfasına Slogan
>> Bir Favicon Belirleyelim
>> SEO Metadata Kurulumu ve Ayarları
>> Site Haritası Oluşturalım
>> Harici Bağlantı Ayarları
>> Bot İzinlerini Kontrol Edin
>> Google’a Kayıt
>> Google’a Site Haritasını Gönderin
>> SEO’ya Destek Veren Uzantılar
>> Diğer SEO Tavsiyeleri

SSL Sertifikası Kullanın

İlk olarak mutlaka yapmanız gereken şey SSL kullanmanızdır. Hiç bilmeyenler için SSL Sertifikası bir nevi şifrelemedir ve bilgileri güvende tutar. Bundan irte SSL sertifikası olamayan bir sitenin adres çubuğu kısmanda “Güvenli Değil” ibaresi yer alır ve bu hem sizin hem kullanıcılar için rahatsız edici olabilir.

SSL sertifikasını iki türlü alabilirsiniz. Birincisi ücretli, diğeri ücretsiz. Her ikisi için de evvela hosting firmanızın servisini kullanmanızı tavsiye ederim. Birçok firma tanınmış ve garantisi olan SSL sertifikaları satmaktadır. Hatta birçok firma cPanel üzerinden ücretsiz SSL almanıza imkan sağlamaktadır. Bu da olmazsa ücretsiz SSL sertifikası almak için birçok alternatif vardır. İstek dahilinde bununla alakalı bir rehber hazırlayabilirim.

SSL sertifikasına sahip olduktan sonra forumunuzu ve sunucunuzda bazı kontroller yaparak SSL’e tamamen adapte edeceğiz. Forumunuza giriş yaparak yönetim kontrol panelinizin ana sayfasında Sunucu Ayarlarına gidin. Dahası Sunucu URL Ayarlarını kontrol edin.

phpbb-seo-ssl-https-Server-URL-Settings-sunucu-url-ayarlari-halil-esen
phpBB SEO – Sunucu URL Ayarları

Yukarıdaki ayarları tekrar edecek olursam, sunucu URL ayarını zorlamanızı tavsiye etmem, çünkü bununla alakalı başka problemler yaşanabilir. Sunucu protokolünün https:// olduğuna emin olun, değilse değiştirin ve kaydedin.

Şimdi de mutlak olarak https yönlendirmesi yapacağız. Bunun sebebi eğer tersi bir bağlantı mevcut olursa sitenin SSL olmayan versiyonunun görünebilmesidir.

Yapmanız gereken ilk olarak sistem dosyalarına ulaşmak. phpBB kullanıyorsanız bunu büyük ihtimalle cPanel üzerinden kurmuşsunuzdur ve yine cPanel’den Dosya Yöneticisi ile phpBB dizinine ulaşın (public_html veya alan adınız isminde bir klasördür) ve .htaccess dosyasını açın; en alt kısma aşağıdaki kodu ekleyip kaydedin.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

www ile veya www Olmadan

phpBB forumunuzu kurduğunuzda site adresi iki türlü olur, ya www. ile veya onsuz. Bu tamamen sizin zevkinize kalan bir vaziyettir ve ikisi de makbuldür.

Dahası her ne kadar birbirine bir yönlendirme mevcut olsa da bu pek etkili değildir. Hatta bazen Google ve diğer arama motorları tarafından www kullanmamanıza rağmen sayfaların www ile indekslendiğini, arama sonuçlarına öyle eklediğinizi görürsünüz. Bunun çerez kullanımları başta olmak üzere pek çok zararı olabilir.

Şimdiki adımda bu yönlendirmeği mutlak hale getireceğiz. Bunu yine .htaccess dosyasına ekleyeceğimiz bir kodla yapacağız.

Eğer forum adresiniz www. ile başlıyorsa aşağıdaki kodu .htaccess dosyasının en altına ekleyin. Dahası kodu forum adresinize göre düzenleyin ve kaydedin.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.alanadiniz\.com
RewriteRule (.*) https://www.alanadiniz.com/$1 [R=301,L]

Eğer forum adresinizde www. yoksa aşağıdaki kodu .htaccess dosyasının en altına ekleyin. Dahası kodu forum adresinize göre düzenleyin ve kaydedin.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.alanadiniz\.com$
RewriteRule ^(.*)$ https://alanadiniz.com/$1 [L,R=301]

Başlık ve Açıklama Ayarları

phpbb-seo-forum-ayarlari-baslik-aciklama-halil-esen
phpBB SEO – Başlık ve Açıklama Ayarları

Yönetim Kontrol Panelinizden Genel > Forum Konfigürasyonu > Forum Ayarları sayfasına gidin. Dahası yukarıdaki resimde de gördüğünüz ilk iki seçeneği güzelce doldurunuz.

Forum ismi konusunda tavsiyem, .com’lu bir ifade kullanmayarak sade bir şekilde sitenizin ismini yazın. Forum açıklamasında ise forumunuzun ne olduğu hakkında anlaşılır ve sade bir açıklama yazın. Bu açıklama arama motorlarının forumunuzun ana sayfasını dizine eklerken kullanacağı açıklamadır.

Bu sayfada yazmanızı tavsiye ettiğim diğer bir şey ise beşinci seçenekte bulunan “Forum ana sayfa metni” kısmına Ana Sayfa veya buna benzer bir şey yazmanız olacaktır. Mesela alternatif Forumlar yazabilirsiniz.

Şimdi, forumunuzun ana sayfasında iken başlık şu şekilde olacak: Forum Adı – Ana Sayfa

Diğer adımda bu Ana Sayfa yazısını kaldırıp forum sloganını yazacağız. Geçmeden evvel neden forum ayarları sayfasındaki seçeneğe slogan yazamayacağımızı sorabilirsiniz. Cevabı basit: Çünkü oraya yazarsanız navigasyon çubuğunuzda da gözükeceği için istenilmeyen bir kirlilik ortaya çıkar.

İndex Sayfasına Slogan

phpbb-seo-forum-index-slogan-title-name-halil-esen
phpBB SEO – Forum Sloganı

phpBB forum sisteminde forum açıklaması girilebilirken bir slogan girilememektedir. Lakin açık kaynaklı olan phpBB’de hemen hemen istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Buna slogan eklemek ve indeks başlığında gösterilmesini sağlamak gibi.

Bu işlem için phpBB çekirdek dosyalarında düzenleme yapmamız icap ediyor. Lakin az evvelki cümle sizi korkutmasın, gayet basit. Şimdi anlatırken basit, lakin ben bunu uğraşarak bulmak zorunda kaldığım için bayağı zaman harcamıştım.

Yine phpBB dosyalarında (Evvelki adımlardaki .htaccess klasörünün bulunduğu yerdeki) index.php dosyasını açıp aşağıdaki yeri bulun.

$page_title = ($config['board_index_text'] !== '') ? $config['board_index_text'] : $user->lang['INDEX'];

Şu şekilde değiştirin:

$page_title = "Buraya forum sloganı";

Belirttiğim üzere tırnak içine forum sloganınızı yazıp kaydedin. İşlem tamam.

Bir uyarıda bulunayım: Çekirdek dosyalarında yapılan değişiklikler phpBB güncellemelerinde kaybolur. Bu sebeple bununla alakalı bir uzantı da olmadığına göre her güncelleme sonrası bu işlemi tekrar etmelisiniz.

Bir Favicon Belirleyelim

Kısaca favicon, sitenizin simgesidir. Arama sonuçlarında ve tarayıcı sekmelerinde görünür. SEO açısından lazımdır. Daha evvel phpBB forumunuza nasıl favicon ekleyebileceğinizi ve bu işin inceliklerini anlattığım bir makalem var. Bakınız: phpBB Forumuna Favicon Nasıl Eklenir?

Yukarıdaki adımlar ile phpBB SEO namına genel hatları hallettik. Artık arama sonuçlarında da görüneceği üzere, forumunuzun bir simgesi, bir sloganı ve açıklaması mevcut. Bunlar sadece Google’a değil, kullanıcılara da forumunuzun ne olduğunu anlatır. Esasında bu bapta gerçek SEO’ya hizmet eder.

SEO Metadata Kurulumu ve Ayarları

Hazır hala sistem dosyalarında iken phpBB SEO ayarları için yüklememiz gereken uzantılardan biri olan SEO Metadata‘yı kuracağız. Bunun sayesinde sosyal medya paylaşımları dahil ancak bunlarla kısıtlı kalmayan diğer tüm bağlantı işlerinde phpBB forumunuzun daha iyi tanımlanmasını sağlayacağız.

Birlikte tüm ayarlarını yapacağız; lakin uzantı yüklemeği ve etkinleştirmeği hızlıca anlatmak istiyorum; buraya tıklayarak açılan sayfadaki uzantıyı indirin. İndirdiğiniz şekilde zip dosyasını phpBB dizinizdeki /ext klasörüne yükleyin ve çıkarın. Ardından forumunuza giriş yaparak yönetim kontrol panelinizde Özelleştir sekmesinden uzantıyı etkinleştirip Eklentiler sekmesinden SEO Metadata ayarlarına girin.

phpbb-seo-metadata-global-setting-halil-esen
phpBB SEO – Metadata genel ayarları

Enable description seçeneğine evet diyerek metadata açıklamasını etkinleştirin.

Description length ile bu açıklamanın uzunluğunu belirleyin. Açıklama uzunluğu varsayılan olarak 255 karakterdir. Lakin ben arama motorları ile aynı olması için 160 karakter olarak ayarladım.

Description strategy seçeneğini ise “Break words” olarak ayarlayın; böylece açıklamaya olabildiğince çok tam kelime sığacaktır, tercihinize göre Cut (tam sığacak şekilde son kelimeyi keser) veya Ellipsis (kelimeyi kesip sonuna üç nokta koyar) seçeneklerini de ayarlayabilirsiniz.

Image strategy ile paylaşımlarda mesajın ilk resim mi olacağı (First found) yoksa boyutu en yüksek resim mi olacağını (Image dimensions) seçiyorsunuz. Image dimensions ayarını seçmenizi tavsiye ederim.

Default image ile varsayılan resminizi belirleyeceksiniz. Bir önceki adımda belirlediğiniz faviconu seçebilirsiniz, logonuzu veya herhangi bir resmi ayarlayabilirsiniz. Bunun için buraya phpBB dizinizdeki /images klasöründe bulunan bir resmin ismini ekiyle birlikte yazmalısınız.

Default image dimensions ve Default image type kısımları az evvel belirttiğiniz varsayılan resmin özelliklerini göstermektedir.

Local images ayarına evet derseniz sadece sunucunuzda barındırılan resimler seçilir. Hayır işaretli ise seçim yaparken resmin barındığı site farkı gözetmez. Hayır demenizi tavsiye ederim.

Include attachments ile resim seçimine yüklenen dosyaları da dahil edersiniz. Evet olarak işaretlemenizi tavsiye ederim.

Prefer attachments kısmına evet derseniz resmin belirlenmesinde ilk olarak yüklenen dosyalar tercih edilecektir. Eğer çok küçük resimlerin yükleneceğini düşünüyorsanız bu seçeneği kapatın.

Post metadata: tüm bağlantılara verilerin işlenmesi için hayır olarak işaretleyin.

Şimdi genel, facebook ve Twitter ayarlarını yapacağız. Bunları yaparken şahsınızın değil, foruma ait olan hesapları girin. Mevcut olmayan malumatları girmeyebilirsiniz.

phpbb-seo-facebook-open-graph-settings-twitter-cards-settings-json-ld-settings-halil-esen
phpBB SEO – Open Graph ayarları

Enable Open Graph kısmına evet diyerek Open Graph ayarlarını açın.

Facebook application ID: Buraya Facebook uygulama kimliğinizi girin. Facebook uygulama kimliğini aşağıdaki adımları takip ederek edinebilirsiniz.

1. Facebook’ta oturum açın.
2. developers.facebook.com/apps adresinde yeni bir uygulama oluşturun.
3. Uygulamanız için bir görünen isim girin ve iletişim e-postası yazın; Facebook sayfanızı seçin.
4. “Uygulama Kimliği Oluştur” u tıklayın ve captcha’yı çözün.
5. Kopyalamak için sayfanın sağ üst kısmında bulunan Uygulama Kimliğine tıklayın.

Facebook publisher kısmına Facebook sayfanızın bağlantısınız girin.

phpbb-seo-open-graph-settings-twitter-cards-settings-json-ld-settings-halil-esen
phpBB SEO – Twitter Cards ayarları

Enable Twitter Cards: Evet diyerek etkinleştirin ve Twitter publisher kısmına Twitter kullanıcı adınızı yazın.

phpbb-seo-json-ld-settings-halil-esen
phpBB SEO – JSON-LD ayarları

JSON-LD ayarlarını etkinleştirin ve Publisher logo kısmına yine /images klasöründen bir resim ekleyin; bu forumunuzu logosu olabileceği gibi başta ayarladığınız favicon da olabilir.

Gönder butonu ile kaydedin ve forumunuzun ön belleğini temizleyin.

Site Haritası (Sitemap) Oluşturalım

Site Haritaları forumunuzu arama motorlarına kaydederken fayda sağlar ve arama motorlarının sitenizi taramasına yardımcı olur. phpBB forumunuza site haritası kurmak için bir uzantıya ihtiyacınız olacak.

Buraya tıklayarak phpBB3 SEO Sitemap uzantısını indirin. İndirdiğiniz şekilde .zip dosyasını phpBB dizinizdeki /ext klasörüne yükleyin ve çıkarın. Şimdi, bu indirdiğiniz uzantı güncel phpBB sürümüyle çalışmamaktadır. Lakin buradaki talimatlarla sadece iki dosyayı basit bir şekilde güncelleyerek güncel phpBB sürümüyle çalışmasını sağlamalısınız. Yoksa çalışmaz. Ardından forumunuza giriş yaparak yönetim kontrol panelinizde Özelleştir sekmesinden uzantıyı etkinleştirip Eklentiler sekmesinden SEO Sitemap ayarlarına girin.

phpbb-seo-phpbb-site-haritasi-sitemap
phpBB SEO – Site Haritası Oluşturalım

Yine sizlerin tasarrufuna bağlı olan bu seçenekleri ben kendi yöntemlerime göre ayarlanmış bir şekilde anlatacağım. Evvela yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere site haritası için ön belleğe alma işlemini gereksiz bularak ve bazı zararlarının olabileceğini düşünerek kapattım. URL limit ayarını varsayılan olarak bıraktım. Böylece eğer 50.000 bağlantı aşıldığı zaman yeni bir sayfaya geçecek. Toplu işlem limitini 30.000 yaptım; hiçbir forumu hariç tutmadım ve hiçbir başlık türüne öncelik vermeyip hiçbir güncelleme sıklığı ayarı yapmadım; bunları kapattım. Böylece duru bir site haritası oluşturmağı gaye ettim.

Site haritanız forum adresinizin /sitemap.xml yolunda olacaktır. Kendi forumumdan misal göstermem lazım gelirse O Belde’nin site haritası şudur: https://obelde.com/forum/sitemap.xml

Harici Bağlantı Ayarları

Bu adımda harici bağlantıları, yani forum adresine bağlı olmayan bağlantıların yeni sekmede açılmasını ve nofollow etiketine sahip olmasını sağlayacağız.

Bunların phpBB SEO açısından ehemmiyeti nedir derseniz; bir defa harici bir bağlantıya geçildiğinde önceki sekmede forum hala açık duracağından hem kullanıcı için bir geri dönüş kolaylığı olacak, hem de hemen çıkma oranının dizginlenmesini sağlayacaktır.

Nofollow etiketinin varlığı ise arama motorlarının dış bağlantıları takip etmesini engelleyecek, böylece SEO puanı açısından bir bölünmenin önünü kesmiş olacağız.

Bunun için yine bir eklentiye ihtiyacınız olacak; buraya tıklayarak eklentiyi indirin. Yine /ext klasörüne yükleyerek zip dosyasını çıkarın. Ardından forumunuza girerek yönetim kontrol panelinizden uzantıyı aktif edip Eklentiler sekmesinde Harici Bağlantılar Yeni Pencerede ayarlarına ulaşın.

Benim yapmanızı tavsiye ettiğim ayarlar şu şekildedir:

phpbb-seo-links-nofollow-baglantilar-yeni-pencere-seo-halil-esen
phpBB SEO – Dış bağlantıları yeni sekmede açın ve nofollow yapın

Yukarıdaki resmimde görüldüğü üzere üyelerin bu ayarı kontrol etmesini engelledim; dahası üyeler, misafirler ve botlar için dış bağlantıların yeni sekmede açılması özelliğini aktif edip nofollow etiketinin eklenmesini sağladım. Ardından kaydedip ön belleği temizlemeniz kafidir.

Bot İzinlerini Kontrol Edin

phpBB bir robot.txt dosyasına ihtiyaç duymaz. Çünkü sistem, izinlere dayalıdır. Bir forum oluşturulduğunda misafirler için, üyeler için, moderatörler için ayrı ayrı izinler belirlersiniz. Bunlara botlar da dahil. Eğer botların forumları görüntülemesine ve okumasına izin vermezseniz bu sitenizin taranmayacağı, aramaya sonuçlarına eklenmeyeceği manasına gelir.

phpbb-seo-bot-izinleri
phpBB SEO – Bot ayarları

Zaten bir forum oluştururken izinleri belirlemeniz veya mevcut bir forumdan kopyalamanız gerekiyor. Yapmanız gereken botlar için “bot erişimi” şeklinde ayarlamak ve bu şekilde botların forumu görüntüleyebildiği ve okuyabildiğinden emin olmaktır.

Google’a Kayıt

phpBB SEO ayarlarını yapmamızın temel gayesi en büyük arama motoru olan Google’da forumumuzun düzgün bir şekilde gözükmesidir. Dahası bu uğurda şimdiye kadar yaptıklarımızla forumunuz büyük oranda bunu başardı. Nihayet forumunuzu Google’a bir mülkünüz olarak kaydedeceğiz. Bunun için Google hesabınızın olması kafidir. Yapmanız gereken Google Search Console adresine gitmektir.

phpbb-seo-google-setup-google-search-console-phpbb-seo-google-kayit-giris-halil-esen
phpBB SEO – Google’a Kayıt

Google sizlere sitenizi eklemek için biri alan adı (forumunuz.com gibi) diğeri URL adresi (https://forumunuz.com/ gibi) olmak üzere iki yol sunar. Sizinle yukarıdaki adımlarda sitenizin genel çerçevesini çizdiğimiz için her ikisini de seçebilirsiniz. Dilerseniz iki yolla da kayıt yapabilirsiniz.

Lakin burada bu işi kolay ve hızlı bir şekilde anlatmak için URL adresi ile kayıt işlemi yapacağım. Lakin her ikisinde de mantık aynıdır.

phpbb-seo-google-setup-google-search-console-verified-dogrulama-halil-esen
phpBB SEO – Google’a Kayıt > Site doğrulama

Sitenizin size ait olduğunu doğrulamak için tavsiye edilen yolu kullanacağız. Google’ın indirmenizi istediği HTML dosyasını phpBB ana dizine yükleyin ve ardından Doğrula butonuna tıklayın. Büyük ihtimalle birinci seferde doğrulama başarılı olacak. Aksi olursa sitenizin ön belleğini temizleyip butona tekrar tıklayın.

Google’a Site Haritasını Gönderin

phpBB SEO – Google’a Site Haritası Kaydı

Google’ın forumumuzu taramasını ve tabii tanımasını bir nebze kolaylaştırmak namına phpBB site haritanızı Google’a göndereceğiz.

Google Search Console’a girin. Yandaki menüden Site Haritalarına tıklayın. Açılan sayfada alakalı alana önceki adımlarda oluşturduğumuz phpBB forumunuzun site haritasını ekleyin ve Gönder butonuna tıklayın. Normal şartlarda başarılı bir şekilde gönderim sağlanmış olacaktır.

SEO’ya Destek Veren Uzantılar

SEO için mühim olan unsurlardan biri de iç bağlantılardır. Yani yazılarda/başlıklarda diğer sayfalara bağlantı vermek gerekir. Lakin bir forum sistemi olan phpBB’de kolayca bunu manuel olarak yapamazsınız, çünkü WordPress gibi içeriklerin oluşumu size ait değildir. Forumlarda içerikler üyeler tarafından oluşturulur. Ancak Olmazsa Olmaz phpBB Eklentileri yazımda da yer verdiğim iç bağlantılar oluşmasına hizmet eden Benzer Başlıklar eklentisini kurarak bu işi halledebilirsiniz. Temel gayesi bu olmasa da bu eklentinin phpBB SEO namına mühim olduğunu düşünüyorum.

Diğer phpBB SEO Tavsiyeleri

Şimdi tüm bu adımlardan daha mühim olan şeye gelecek olursam, o da kaliteli içeriktir. Orijinal, kaliteli içerik. Eğer kaliteli içeriğiniz varsa sıralamalarda üstlerde olursunuz; yoksa kaybolur gidersiniz. Peki bunu bir forum sitesinde nasıl yapacağız derseniz, o da mevcut kurallarınız ile forumunuzu nizami bir hale getirmek ve üyelerin başlıklar açarak, tartışmalara katılıp fikirlerini beyan ederek forumu büyütmesine layık bir ortam oluşturmaktır, diyorum.

Bu yazıda phpBB SEO ayarlarının nasıl yapılacağı ile alakalı bir rehber hazırladım. Gözden kaçırdığım yahut olması lazım gelen şeyler varsa bunları aşağıda bana bildirmekten çekinmeyin. Ayrıca phpBB destek içerikleri üretmeğe devam edeceğim. Takipte kalın.

Paylaş
Paylaş:

8 Yorum

 1. Habib Habib 01/02/2022

  Merhaba,
  URL yapısını değiştirebileceğimiz bir metod bulunuyor mu? phpBB forumlarında araştırdığım kadarıyla kullanıcılar ve geliştiriciler, şuan mevcut olan phpBB URL yapısının SEO dostu olarak belirtmektedirler. Siz ne düşünüyorsunuz? Ben bunun hala bir eksiklik olduğunu düşünüyorum, neredeyse artık tüm yazılımlar kullanıcı dostu URL yapısı kullanmaktalar veya geçiş yapmaktalar. Aynı şekilde, Google webmasters dökümanlar sayfasında yayınlanan yazıda da basit URL yani kullanıcı dostu URL’in kullanılması tavsiye edilmiş.

  • Halil ESEN Halil ESEN Yazar | 01/02/2022

   Merhaba,
   Evet, phpBB forumlarındaki bu tartışmaya şahit olmuş, hatta birçok defa iştirak etmiştim. Kendileri inatla iyi olanı yaptıklarını savunuyorlar ki birçok yerde haklılar. Mesela başlık ismi değiştiğinde URL’nin de değişmesi gerekir. Evet, yönlendirmeler ile halledilebilir ama bu sunucuya yük getirebilir. Standart URL yapısının SEO’ya aşırı zararı olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu URL yapısı ile ilk sıralarda çıkan başlıklar mevcut. SEO için mühim olan içeriğin kalitesidir. Diğer yapılanlar bunu pekiştirir. Ben birçok defa buna şahit oldum. Bir de o sitenin Google gözündeki itibarı da mühim. Zamanında kendime rakip gördüğüm sitelerin bir konu hakkında benden sonra yazsalar bile önüme geçtiklerinden yakınırdım. Sonradan onların 10 seneye yakın faaliyette olduğunu görmüştüm. Netice şu ki istikrar ve kaliteli içerik en mühim SEO amilleridir.

   İlla SEO dostu denilen URL yapısını kullanmak istiyorsanız bir yol gösterebilirim. GitHub’da geliştirilmekte. Lakin bunu hiç kullanmadım ve phpBB resmi veritabanında da bulunmuyor. İşte: https://github.com/phpbb-seo

  • Yunus Yeşil Yunus Yeşil 05/02/2023

   Halil Beyin önerdiği eklentiyi daha önce kullandım. Her ne kadar Türkçe için ayarlama yapılıyor olsa da URL sıkıntı çıkarmaya devam ediyor. Evet standart URL SEO için kötü ama alternatif olarak sağlıklı bir seçeneğiniz yok. SEO teknik SEO’dan ibaret değil, diğer yönlerinizi güçlendirmeye çalışmanızı tavsiye ederim. Tabii aradan 1 yıl geçmiş son durumunuzu bilemiyorum (:

   İçerik için teşekkürler Halil Bey.

   • Halil ESEN Halil ESEN Yazar | 05/02/2023

    Ben teşekkür ederim bilgilendirme için. Açıkcası phpBB tarafında WordPress’te olduğu gibi URL’leri umursamıyorum. Geçmişte parametlerle alakalı phpBB topluluğunda tavsiyelerim olmuş ve uygulamışlardı. Neticede SEO ancak iyi içerikle yükseliyor. Burayla pek alakadar olmadım, galiba baştan tertip etmek ve yenilerini eklemek iyi olacaktır.

    Tekrar ben teşekkür ederim.

 2. yeşim yeşim 01/02/2022

  teşekür ederim siteniz gerçekten kaliteli. güzel içerikler var. benim merak ettiğim mybb, smf varken neden phpbb tercih etmeliyiz? güvenilirlik, tema düzenleme vs gibi konularda bunları kıyaslayan bir içerik oluşturursanız harika olur. internette yüzeysel ve deneyim olmadan kulaktan duyma söylentiler üzerinden karşılaştırma yapılıyor. umarım mesajımı dikkate alıp bu konuda bir çalışma yaparsınız. sağlıcakla kalın

  • Halil ESEN Halil ESEN Yazar | 01/02/2022

   Evvela kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Ben forum kurmadan evvel, o zamanlar ne yapacağımı veya ne yaptığımı tam bilmiyordum, MyBB ve phpBB arasında gidip geldim. Zannedersem birini silip diğerini kurup durdum. En son MyBB’de mobil duyarlılık ya yok gibiydi yahut belli temalara özeldi. phpBB’de ise tüm güncel temalar uzun zamandan beri mobil için duyarlı haldeydi. phpBB’de karar kılmam böyle oldu. Daha sonra değiştirmeden yola devam ettim. Çok daha önceleri sitelerle amatörce uğraştığım için bir şeyler yapabiliyordum ve phpBB üzerinde arzu ettiğim değişiklikleri yapmak -ufak şeyleri yapabilmek için günlerimi harcadığım oldu, çok uykusuz kaldım ama- hoşuma gidiyordu. Diğer yandan orijinal sitesinde İngilizce olarak çok güzel, gönüllü ve severek yardım eden insanlar var; dahası hemen hemen yardım istediğim her şeyi onların yardımlarıyla yapabildim. Sistemi devamlı güncelleyen, açıkları kapatan ve uzun zamandır, istikrarlı olarak buna devam eden bir ekibi var.

   Ara ara Xenforo gibi ücretli sistemlere iştahla baksam da phpBB’nin gerçekten de en az onlar kadar ihtiyaçlara cevap verdiğini gördüm. Diğer yandan kendi özelleştirmelerimle phpBB’de olmayan özellikleri de verdiği imkanlarla yapmak da ayrıca zevkliydi. Dediğim gibi ilk başlarda MyBB denemiştim, lakin kontrol panelinin nasıl olduğunu bile hatırlamıyorum şu an. Diğerleri üzerine teksif etmek benim için şu an zor. Bu sebeple kıyas yapabilecek bir tecrübeye sahip değilim. Ancak phpBB üzerine alaka gösterilirse daha fazla içerik üretmek niyetim var.

 3. Gökhan Gökhan 12/05/2022

  5 yıl boyunca smf kullandım. Smf uzman niyetiliğine geldim. Herşeyi bıraktım netle ilgili. Tekrar dönünce ilk server alıp kurmakla başladım. Bir siteme wp kurdum. Yılların verdiği forum özlemiyle phpbb ile başlamayı uygun gördüm. Dolar kuruda buna etken olfu 🙂 bende yıllar önce smf phpbb arasında sizin gibi gidip geldim. Phpbb bu kez sanş verecem bakalıö ne olacak. Ayrıca kiymetli paylaşımın için çok teşekkür ederim.

  • Halil ESEN Halil ESEN Yazar | 15/05/2022

   Hayırlısını dilerim. phpBB zorlu, çetindir ama neticede memnun eden bir tarafı var. 🙂 Ayrıca teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir