İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Varsayılan Olarak Mesaja Cevap Geldiğinde Beni Haberdar Et

Bu yazıda yapacağımız düzenlemeler ile phpBB forumunuzda bir üye bir başlık açtığında veya ona cevap yazdığında varsayılan olarak “Mesaja cevap geldiğinde beni haberdar et” seçeneğinin aktif olmasını sağlayacağız.

Lakin evvela şunun farkında olmalısınız: Eğer çok büyük bir forumunuz varsa, dakikada yüzlerce bildirim e-postası gidebilecekse bu sunucunuzun aşırı yüklenmesine sebep olabilir. Lakin iyi bir sunucunuz varsa çok da dert değil.

Lakin birçok kullanıcı bu özellikten bihaber olabilir. Bu hem onların işini kolaylaştıracak ve e-posta bildirimleri sayesinde foruma alaka göstermesini sağlayacaktır. Üstelik e-posta almak istemediğinde tek tıklama ile bunu kapatabileceğinden kullanıcı tarafında bir sıkıntı oluşmayacaktır.

Forumunuzda yazılan mesajlarda “Mesaja cevap geldiğinde beni haberdar et” seçeneğini varsayılan olarak aktif etmek için cPanel’den phpBB ana dizinine ulaşın. Ardından includes klasöründeki functions_user.php dosyasını açın. Sonrasında şu satırı bulun:

'user_notify'         => 0,

Bu şekilde değiştirin:

'user_notify'         => 1,

Tahmin ettiğiniz üzere 0 kapalı tutarken 1 varsayılan olarak açık hale getirecektir. Değişikleri kaydedin.

Artık “Mesaja cevap geldiğinde beni haberdar et” kutucuğu işaretli olacaktır; lakin sadece yeni kayıt olacak üyeler için. Geri kalan tüm üyeler için bunu aktif etmek istiyorsanız phpMyAdmin‘de aşağıdaki sorguyu çalıştırın.

UPDATE phpbb_users SET user_notify = '1';

Burada şuna dikkat edin: Yukarıdaki kodda kalın olarak işaretlediğim kısım sizin tablo ön ekinizdir ve bu sizde farklı olabilir. Ön eki kendi dosyalarınıza göre düzenleyerek sorguyu çalıştırdığınızda başarılı bir şekilde tüm kullanıcılarda varsayılan olarak “Mesaja cevap geldiğinde beni haberdar et” aktif olacaktır.

Bu yazıda özellikle küçük ve orta dereceli phpBB forumları için elzem sayılabilecek otomatik olarak “Mesaja cevap geldiğinde beni haberdar et” özelliğini aktif ettik. Yardıma ihtiyacınız veya söylemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Paylaş
Paylaş:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir