İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

phpBB Forumuna Favicon Nasıl Eklenir?

Favicon, kısaca anlatmak lazım gelirse sitenizin sekmesinde, mobil aramalarda, ana ekrana eklenen kısa yollarda görünen sitenizin simgesidir. Bu yazıda phpBB forumunuza favicon eklemeği adım adım anlatmaktayım.

WordPress‘te olduğu gibi phpBB’de varsayılan olarak site simgesi (favicon) ekleme ayarı henüz bulunmamaktadır. Bu sebeple manuel olarak eklemeniz lazım gelmektedir.

1. Faviconu Oluşturmak

phpbb-forum-phpbb-favicon-site-simgesi-sosyal-medya-faviconlari-simgeleri-favicon-yapma-favicon-tasarlama

Birçok yerde site simgenizin .ico formatında olması gerektiğini söylerler; bu yanlıştır. Çünkü bu format oldukça küçük ve kalitesiz bir görüntüye sahiptir. Ben daha kaliteli olması babında 512x512px boyutlarını ve .png formatını tercih ediyorum.

phpBB forumunuza site simgenizi ayarlarken, daha doğrusu tasarlarken onu bir uygulama simgesi olarak düşünmelisiniz. Çünkü sekmelerde ve forum adresinizin yanında gözükmekten öte ana ekrana kısayol olarak eklendiğinde bir uygulamadan farkı kalmamalıdır. Dahası bunu yaparken de sitenizi, phpBB forumunuzu büyük bir marka gibi düşünmelisiniz.

Bunun tasarımı tamamen size ve forumunuzla alakalıdır. Sade bir simge, işaret olabileceği gibi harfler, semboller de olabilir. Lakin her zaman sadeliğin daha iyi olduğunu unutmayın. Burada sitenizin logosunu veya logonuzla alakalı bir görüntü kullanmanızı tavsiye ederim.

2. Favicon Resmini Dizine Yükleme

phpbb-favicon-images-upload-halil-esen-halilsn-phpbb-foruma-favicon-ekleme-dizine-favicon-yukleme-phpbb-dosyalari--favicon-site-simgesi-sosyal-medya-faviconlari-simgeleri-favicon-yapma-favicon-tasarlama

Herhangi bir yere veya dizine yüklemeniz mümkün, lakin tavsiyem phpBB forumunuzu kurduğunuz dizindeki dosyalara, bunun da /imeges kısmında barındırmanızdır. Ek olarak forumunuzda ihtiyacınız olan elzem resimleri bu klasörde tutarak düzensizliğe mani olursunuz.

3. Faviconu Ayarlamak

phpbb-favicon-overal-header-code-phpbb-favicon-ekleme-kodu-uzantı-halil-esen-phpbb-foruma-favicon-ekleme-favicon-site-simgesi-sosyal-medya-faviconlari-simgeleri-favicon-yapma-favicon-tasarlama

Forumunuza site simgesi eklemenizi sağlayacak kod aşağıdadır. Şimdi yapmanız gereken şey bu kodda bulunan URL’yi dizine eklediğiniz resmin URL’si ile değiştirmektir.

<link rel="shortcut icon" href="https://halilsn.com/images/favicon.png" />

Dahası bu kodu phpBB kurulu olduğu dizindeki /styles/temanız/template/overall_header.html dosyasını açarak </head> komutunun öncesine ekleyin. Eğer </head> kısmını bulamazsanız Ctrl+F ile aramağı deneyin. İsterseniz arasında bir satırlık boşluk bırakabilirsiniz, fark etmez. Sonra olarak kaydedin ve forumunuzun ön belleğini temizleyin.

Eğer biden fazla tema kullanıyorsanız bu kodu her temanın overall_header.html dosyasına eklemelisiniz. Bu meşakkatli gibi gözüküyor, lakin güzel tarafı da var; site simgenizi o temaya göre uyarlayabilirsiniz. Mesela açık renklere sahip bir tema ile koyu renklere sahip bir temaya farklı renklerde site simgesi ayarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak arzu ederseniz İşinize Yaracak 27 phpBB Eklentisi listemde de bahsettiğim Advertisement Management eklentisini kurabilir, <head> </head> (Komut) kısmına eklemeniz lazım gelen tüm kodları ekleyerek tek bir yerden yönetimini yapabilirsiniz.

Bu yazıda sizlere phpBB forumunuza favicon, yani site simgesini nasıl ekleyebileceğinizden bahsettim. Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa aşağıya yorum yazarak destek talep etmekten ve düşüncelerinizi ifade etmekten çekinmeyiniz.

Paylaş
Paylaş:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir