İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşinize Yarayacak 27 phpBB Eklentisi

phpBB forumunuza kuracağınız phpBB eklentileriyle sitenizi daha profesyonel hale getirebilir, hem kendinizin hem üyelerinizin keyif almasını ve daha ileri seviyelerde forum etkileşiminin artmasını sağlayabilirsiniz. Bu işi yapan eklentileri bir araya getirdim ve bir rehber olması açsından sizlere phpBB forumunuz için işinize yarayacak 27 eklenti listesi hazırladım.

1. Advertisement Management

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-Advertisement-Management-reklam-eklentisi

Resmi phpBB eklentilerinden biri olan Advertisement Management (Reklam Yönetimi) sıradan bir kod yapıştırma işleminden çok daha fazlasını yapmaktadır. Temanızın içinde size birçok reklam alanı sunmasının dışında <head> kısmına kod ekleme ve içerikten sayılmayan sayfalarda kodu gizleme gibi özellikleri bulunmaktadır. Böylece Adsense politikaları gibi kaideler karşısında her şeyi doğru yapmanızı sağlamaktadır. İsterseniz belli gruplardan reklamları gizleyebilirsiniz; eğer varsa reklam veren üyeyi belirtebilir, böylece o üyenin Kullanıcı Kontrol Panelinden reklam istatistiklerini görmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca reklam engelleyici kullananların karşısına nazik bir uyarının çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Reklam Yönetimi eklentisi olmazsa olmaz phpBB eklentilerin başında gelmektedir.

2. Pages

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-pages-sayfa-eklentisi

Başlık açmak bazen tam olarak yapmak istediğiniz şey olmayabilir. Burada Pages (Sayfalar) eklentisine ihtiyaç duyuyoruz. Yine resmi bir eklenti olan Sayfalar ile sınırsız sayıda, sadece BBcode değil, HTML de destekleyen sayfalar oluşturabilirsiniz. Hatta çeşitli konumdaki menülere yerleştirebilir, simgesini belirleyebilir ve o sayfa için özel Url oluşturabilirsiniz. Pages / Sayfalar eklentisi etinden sütünden yararlanılacak bir eklentidir.

3. phpBB Media Embed PlugIn

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-phpBB -media-Embed-PlugIn

Bu resmi eklenti sayesinde [medya] BBcode etiketini kullanarak veya kullanmayıp düz Url ile başta Youtube olmak üzere yüzlerce siteden medyayı forumunuza, yazılan mesajlara gömülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca medyaları ön belleğe alınması, hangi sitelerdeki medyanın gömüleceği gibi ayarları da mevcuttur. Forum içinde etkileşimin ve paylaşımın artması gayesiyle kurulması gereken elzem bir phpBB eklentisidir.

4. Board Announcements

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-Board-Announcements-duyuru-eklentisi

İster her sayfada, ister sadece ana sayfada veya sadece misafirlere yahut üyelere forumunuzun üstünde gözüken, isterseniz kapatabilecekleri, zamanlı veya devamlı duracak şekilde duyurular gösterebileceğiniz resmi bir phpBB eklentisidir. Duyuru adı altında çok yönlü bir kullanıma sahip olan eklenti bazen çok lazım bir hale gelebilmekte ve işlerinizi kolaylaştırmaktadır.

5. SEO Metadata

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-seo-metadata-phpbb-seo

phpBB forumunuzu SEO açısından iyileştirmek için olmazsa olmaz eklentilerden biridir. Meta verilerini, yani tabii sosyal medya ve diğer paylaşımlardaki görünümün nasıl olacağı ile alakalı ayarları yapmanızı sağlan eklenti elzem raddede mühimdir.

6. phpBB3 SEO Sitemap

Google Search Console gibi arama motoru araçları ve tabii arama motorları için elzem vasıflardan biri olan, phpBB sitemap / site haritası oluşturmak için bu eklentiye ihtiyacınız vardır. Ayrıca basit bir site haritası oluşturmaktan öte ön belleğe alma gibi çeşitli özellikleriyle de çok yönlü ve kullanımı kolay bir phpBB eklentisidir.

7. Auto Ban

Forumunuzda kurallarınıza uymayan üyeleri uyarı verirsiniz. Lakin eğer varsa sizden başka forum moderatörleri de uyarı verebilir. Dahası her bir üyeyi banlamak ve bunun takibini yapmak eğer büyük bir foruma sahipseniz sizin fazladan ve yorucu mesai harcamanız manasına gelir. Auto Ban (Otomatik Banlama) phpBB eklentisi sizin bu işinizi kolaylaştırmaktadır. Sizin belirlediğiniz ayarlar çerçevesinde belli uyarı sayısına ulaşan üyeler banlanır / yasaklanır. Mesela 30 gün içinde 3 defa uyarı alan bir üyenin otomatik olarak 30 gün süreyle yasaklanmasını sağlayabilirsiniz.

8. Delete Re:

Bu eklentisi sayesinde başlıklara verilen cevaplardaki birçok kimseyi rahatsız edebilen Re: öneki kaldırılır. Eklentinin faydasını genişletmek için bir sonraki phpBB eklentisine bakalım.

9. Post Numbers

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-post-numbers-mesaj-numarasi

Posta Numaraları (Post Numbers) eklentisi sayesinde bir başlıktaki mesajlara numaralar verebilirsiniz. Bu numaralar mesajın kimliği olabileceği gibi #1, #2 şeklinde bir numaralandırma da olabilir. Dahası konumunu da seçebileceğiniz gibi tıklayınca mesajın bağlantısını kopyalaması gibi özellikleri de mevcuttur. Re: önekini kaldırdıktan sonra onun yerine numaralar koymanız, gelişmiş ve ücretli forum yazılımındakilere benzer bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır

Ayrıca mesaj numaralandırmayı çok basit bir kod ile de yapabilirsiniz. Yakında onunla alakalı bir makale yazacağım.

11. Thanks for posts

Her ne kadar yıldızlandırma gibi özellikleri bulunsa da bunlar pek kullanışlı değil ve yer israfına sebep oluyor. Bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Asıl işe yaradığı yer Thanks for posts phpBB eklentisi ile mesajların sağ üst kısma teşekkürler işareti koyabilirsiniz. O mesajı kimlerin beğendiği sizin ayarladığınız şekilde listelenir. İsterseniz benim yaptığım gibi bu eklentiyi özelleştirip onu beğeni eklentisine dönüştürebilirsiniz. Böylelikle bir mesajı beğenmek isteyen bir üye basit bir tıklama gerçekleştirir. Bu da forum içinde etkileşimi arttıran başka ve vazgeçilmez bir özelliktir.

Yakında phpBB Beğeni butonunun nasıl yapılacağıyla alakalı bir makale hazırlayacağım.

12. Simple mentions

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-simple-mentions-bahsetmeler

Bahsetmeler eklentisi ile forum içinde bir üyeden bahsedileceği vakit @ işareti ile başlayarak etiketleme yapabilirsiniz. Açılır listenin çıkması sağlanıp renk ayarları yapılabilir. Dahası üyeye bahsedildiğine dair bir bildirim ve -üye tarafından tercihler kısmında ayarını açılmışsa- e-posta gitmesini sağlamaktadır. İyi bir forumda olması lazım geldiğini düşündüğüm ve topluluk hissiyatını iyi bir şekilde yansıtan vazgeçilmezlerden olan bir phpBB eklentisidir. Eklenti İngilizce ama ben onu Türkçeye çevirip sunmuştum; eklentinin resmi destek kısmındaki şu mesajımdaki lisan dosyasını indirip kullanabilirsiniz

13. Topic Preview

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-topic-preview-konu-on-izlemeleri-konu-onizleme

Forum tecrübesini had safaya çıkarmak için en güzel eklentilerden biri olan Topic Preview (Konu Ön İzlemeleri) ile ziyaretçilerinizin başlıklara tıklamadan imleç iler üzerine geldiklerinde ilk gönderiden veya ayarladıysanız son gönderi de dahil, yine sizin seçtiğiniz karakter sayısınca başlık metnini gösterir. Ön izlemede avatarın gösterilip gösterilmeyeceği, kaç saniye sonra gözükeceği ve stillerinize göre tema belirmeniz gibi özelleştirmeleri mevcuttur.

14. Quick Style

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-quick-style-hizli-stil-phpbb-stil-degistirme

phpBB forumunuzda aktif olarak birden fazla stil kullanıyorsanız normalde üyelerin stiller arası geçiş yapması için Kullanıcı Kontrol Paneli’ne varıp Tercihler bölümünden varsayılan stili değiştirmesi lazım gelir. Fakat bu eklenti sayesinde stiller arası geçiş yapmak çok daha kolay. Üstelik sadece belli bir konuma değil, mesela forumun en altına da stil değiştirici açılır menüden yerleştirebiliyorsunuz. Hususiyetle birden fazla stil barındıran forumlar için olmazsa olmaz bir eklentidir.

15. Remember me checked by default

Bu eklenti sayesinde üye girişlerinde Bani hatırla otomatik olarak işaretli olur. Böylece kullanıcılar belli bir zaman sonra geri döndüklerinde tekrar giriş yapmak zorunda kalmazlar.

16. Recent Topics

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-recent-topics-son-basliklar

Forumunuzun üstünde, yanında veya altında son başlıkları gösteren Recent Topics (Son Başlıklar) harika bir phpBB eklentisidir. İstediğiniz sayıdaki başlıkları birçok yönden özelleştirilebilir bir şekilde forumunuzda görüntüleyin. İyi bir forum sitesi için vazgeçilmez bir eklentidir.

17. Precise Similar Topics

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-precise-similar-topics-keskin-benzer-konular

Bir önceki eklenti gibi Precise Similar Topics (Keskin Benzer Konular) de son derece lazımdır. Başlıkların altına o konu ile alakalı benzer başlıkları listeler. Dahası diğer phpBB eklentileri gibi ince ayarı yapılabilmektedir.

18. Quick Login

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-quick-login-hizli-giris

Basit ve hızlı bir şekilde Giriş bağlantısına tıklayınca derhal açılan giriş kutusu ile forumunuza profesyonel bir hava katabilirsiniz. Evet, çok lazım değil, fakat işleri kolaylaştıran ve memnun eden bir phpBB eklentisidir.

19. External Link In New Window

Bu eklenti sayesinde başlıklardaki dış bağlantıları yeni sekmede açmakla kalmayıp onları nofollow yapabilirsiniz.

20. Google Search

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-google-search-google-arama

Forumunuzda bir şey aranacağı zaman onu Google üzerinden aranmasını sağlayabilirsiniz.
Eksileri: bunun için genelde Google’ın sayfaları indexlemesi gerekir.
Artıları: bu yoldan kazanç sağlayabilirsiniz. Üstelik ekstra yerleştirmeseniz dahi varsayılan arama sayfasında da görünür.

21. No quote last post

Adı üstünde son mesaja alıntı yapılmaması için kullanabileceğiniz bir eklenti. Aksi halde forum kültürüne yabancı bir kimse son atılan mesaja dahi alıntı yapabilmektedir. İşin daha korkuncu alıntıdaki cevaplamak istedikleri kısmın haricindekileri silmeyip komple bir alıntının yapılmasıdır. Şahsen bu beni rahatsız ediyor. İsterseniz genel bir kural koyun ve üyeleri uymaya zorlayın. İsterseniz bu uzantıyı kullanın.

22. Scroll Quoted Text

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-scroll-quoted-text-alinti-kaydirici

Aşırı derece iç içe geçmiş ve uzun alıntıların sayfayı doldurmasına mani olmak için belirttiğiniz yükseklik sonrasını kaydırmalı olarak gösteren mühim phpBB eklentilerinden birisidir.

23. Private message welcome

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-private-message-welcome

Yeni üyelere otomatik olarak bir özel mesaj gönderebileceğiniz harika phpBB eklentisidir. Böylece yeni kaydolan üyeleri forumunuz hakkında bilgilendirebilir, güzel bir hoş geldin mesajı yazabilirsiniz.

24. Mass Notification

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-mass-notification-toplu-bildirim

Mass Notification (Toplu Bildirim) tıpkı phpBB sitemindeki toplu e-posta gibi çalışan bir eklentidir. Lakin toplu bir şekilde e-posta göndermek bazen problem olabiliyor. Bu eklenti sayesinde aynı sistem ile (alanları farklı) forum üzerinden üyelerinize toplu bildirim yollayabilirsiniz.

25. Show First Post Only To Guest

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-show-first-post-only-to-guest-misafirlere-sadece-ilk-mesaj-gosterilsin

Tam olarak olmazsa olmaz değil, fakat listede olması lazım gelen phpBB eklentilerinden birisi: Misafirlere sadece ilk mesajı göster. Normalde misafirlerin görmemesini istediğiniz bir forumu misafirlere gizlersiniz. Lakin onların forumdaki başlıklardan haberdar olması ve üye olmak istemelerinin sağlanması açısından bu eklenti başarılıdır. İsterseniz ilk mesaja karakter limiti de koyabilirsiniz. Yazının devamını okumak ve cevapları görebilmek için üye olmaları veya giriş yapmaları gerektiği hatırlatacaktır.

26. phpBBasic

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-phpbbbasic-tek-bir-forum

Eğer phpBB forumunuzda tüm başlıkların tek bir forum altındaymış gibi, daha net bir ifade ile ana sayfada forumların değil, sadece başlıkların görünmesini istiyorsanız bu eklentiye ihtiyacınız vardır. Lakin geliştirilmesi gerekir.

27. phpBB SiteMaker

phpbb-eklenti-phpbb-extensions-phpbb-sitemaker-phpbb-kanar-cubugu-yapma

Bu eklenti ile kenar çubukları da dahil birçok blok oluşturabilirsiniz. Kaydır/sürükle ile istediğiniz tarzda forumunuzu hazır edebilirsiniz. Lakin bu eklentinin diğerlerine karşı biraz daha ağır olduğunu da söylemem lazımdır.

Bu yazımda phpBB forumunuz için lazım olabileceğini düşündüğüm 27 phpBB uzantısını sizlere sunmuş oldum. Listeye eklemek istediğiniz bir eklenti var mı? Lütfen yorumlar kısmına düşüncelerinizi yazmaktan geri durmayın.

Paylaş
Paylaş:

2 Yorum

  1. Vesaire Vesaire 23/01/2022

    Aslında bu eklentilerin ekseriyeti forum çekirdeğine ilave edilmeli zira ehemmiyetleri çok. Misal “Recent Topics, Mentions, Thanks For Posts, Delete Re: , SEO” gibi eklentiler zaten forumda “etkileşim” dediğimiz şeyi artıran cinsten. “Auto Ban” gibi forumun işleyişine katkıda bulunan eklentiler de aslında forum ahalisinin huzurunu sağlama gayesiyle ortaya çıkmış. Bunlara yine mezkur diğer eklentiler de munzam olunca dokusu tamamlanıyor forumun. Gerçekten bu eklentiler olmazsa olmaz. Bakalım ilerleyen versiyonlarda çekirdekte olurlarsa forum yöneticilerinin işlerini daha da kolaylaştırmış olurlar. Ben de bu metnin phpBB forum kurmak isteyenlere iyi bir eklenti rehberi olacağı kanaatindeyim.

    • Halil ESEN Halil ESEN Yazar | 23/01/2022

      Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Çok doğru. Kullanıcılar resmi phpBB sitesinde de bu konuların çok üzerine duruyor ve istiyorlar. Belki phpBB 4 ile varsayılan olarak sunulur, sunulmalıdır da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir