İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kitap Kapağı, Mizanpajı ve Editörlüğü Yapılır!

Eğer doğrudan yayıncılık veya kitap kapağı, mizanpajı ve editörlüğünü size bırakan bir yayımevinden kitap çıkaracaksanız, dahası InDesign ve Illustrator gibi programlar için teknik bilginiz yoksa, belki daha mühimi editörlüğe ihtiyacınız varsa mecburen ajanslara başvuracaksınız. Sizlerden üç dört bin lira isteyebilir, bunun yanında aynı anda birçok işle uğraştıkları için de yarım yamak bir iş yapabilirler. Ben daha uygun bir fiyata bu hizmetleri sağlayabilirim.

Editörlük ile bahse girmem lazım gelirse beni takip ediyorsanız veya yazılarımı okumuşsanız Türkçe konusunda hakimiyet ve hassasiyetimi fark etmiş olmalısınız. Bu hassaslık sadece imla kaidelerinden ibaret değildir. Zaten imlayı mükerrer bir şekilde kullandığımdan farkında olmadan riayet ediyorum. Dahası okuduğum metinlerde imha hatası bulunduğunda da ister istemez gözüme çarpıyor.

Kitabın kapak ve iç sayfaların düzeni manasındaki mizanpaj ise esasında iyi bir bilgisayar kullanım bilgisine ihtiyaç duyar. Ben buna aşinayım. Bilmediklerimi de, neyi bilmediğimi bildiğim için, öğrenmem güç olmuyor. Dahası aşırı profesyonel ve üst düzey bir grafik tasarım becerisine sahip olmadığımı, lakin istediğim hemen her şeyi yapabildiğimi de eklemem gerekir. Sizi bilmem ama ben daha sade ve zarif kapak tasarımlarından yanayım.

Bir de kapak ve mizanpaj yapımında gerekli programları kullanabilmek için Adobe’ye abone olurum. Eğer hususi bir izniniz yoksa telif hakkı bulunmayan ve umama açık resimleri kullanabiliriz; güzel kaynaklarım var. Yani herhangi bir yasadışı veya korsan kullanım söz konusu değil; zaten beni tanıyanlar kosana karşı ne tür bir tavır takındığımı ve buna katiyen karşı olduğumu bilirler.

En mühimi de bu süreci sizinle işbirliği içerisinde, karşılıklı fikir alışverişiyle yapacak olmamdır. Bu hizmetimin ücreti kitabınızın türüne ve sayfa sayısına göre değişmektedir. Mesela bir roman ve a4 ile 90 sayfa veya şiir ve 60 tane gibi bir ifade ile teklif almak aşağıdaki formu doldurup göndermenizi rica ederim.

Formda bir hata oluşuyorsa posta@halilsn.com adresine e-posta gönderin.