İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KDY ile Kitabınızı Çıkartalım

KDY ile kitabınızı çıkartmak için editörlük / edisyon hazırlığı, mizanpaj ve kapak tasarımı gibi hizmetler dahil işin en başından en sonuna kadar birlikte çalışabiliriz. Evvela biraz KDY’den bahsedelim; Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık ile kitabınızı masrafsız ve yüksek telif hakkına sahip olarak çıkartabilirsiniz. Şöyle ki Doğrudan Yayıncılık denen şey bir nevi sipariş usulünce basılıp gönderilen kitapları ifade eder; bugün 20 tane mi sattı, 20 – 25 arası basılıp gönderilir, birkaç tane de stokta kalır. Dahası siz istediğiniz kadar %50 indirimli bir şekilde satın alabilirsiniz. KDY’nin size verdiği telif brüt %50’dir. Lakin resmi kesintilerle bu %41,5 olur. Bu yüksek bir oran.

Bunun güzelliklerinden biri diğer yayınevlerinin aşırı maddi kaygılarından ve bazı ücretli kitap basanların bayağılığından uzak olmasıdır. Herkese adaletli bir şekilde eşitlik sunar. Dezavantajı yok mu? Elbette kitabın varsayılan olarak sadece Kitapyurdu’nda satışa çıkması söylenebilir. Lakin Kitapyurdu büyük bir mağazadır ve ister kendiniz, isterse telifinizden feragat ederek dağıtım yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca kitabın yayıma hazır olması sizin mesuliyetinizdedir ki editörlük, mizanpaj (iç sayfalar) ve kapağın hazır olmasını sağlamalısınız. Burada devreye ben giriyorum. Başta dediğim gibi, kitabınızın başvuru anından satışına kadar geçen tüm sürede benimle birebir muhatap oluyorsunuz ve tüm süreci işbirliği içerisinde tamamlıyorum. Diğer bir seçenek KDY ile anlaşan ajanslarla çalışmanızdır ki onlar hem benim size verdiğim tekliften bazen 2 kata yakın fazlaca ücret talep edecekler ve sizin gibi onlarca müşteri ile uğraşacaklardır. Lakin ben hem onlardan daha uygun bir ücretle sizinle çalışacak hem işi yakinen takip edeceğimdir.

Ben tanıyanlar ve yazılarımı takip edenler Türkçe üzerine ne kadar takıntılı ve hassas olduğumu bilirler. İmla ve benzeri hatalardan münezzeh bir şekilde yazdığım için artık farkında olmasam bile imlaya dikkat ederim ve aksilik varsa gözüme çarpar. Mizanpaj ise zaten KDY’nin standartlarına uymakta birlikte, iç sayfa tasarımlarınızı hem kağıttan mümkün olduğunca tasarruf ederek, hem o aradığınız klasik hava için çalışacağım. Kapak konusunda sizi bilmem ama ben daha sade bir tat arayışındayım. Baştan söyleyeyim, ben büyük bir grafik tasarımcısı olduğum iddiasında bulunamam, lakin istediğim hemen her şeyi yapabilirim. Dahası bunları asla korsana meyletmeden, gerekli programları kullanabilmek için Adobe’ye üye olarak ve özenle seçeceğimiz telifsiz görselleri kullanarak yaparım. İllegallik en nefret ettiğim şeydir.

Süreç ise şöyle işliyor: Bana eserinizi yolluyorsunuz, ben evvela editör olarak kontrol ediyor ve gerekiyorsa düzeltiyorum; bu şekilde eser dosyası hazır olduğunda KDY’ye başvuruyoruz; siz sözleşmeyi imzalayıp gerekli evraklarla KDY sistemine yüklüyorsunuz (yardımcı oluyorum) ve böylece yayınevi başvuru süreci başlamış oluyor. Onların yoğunluğuna ve bazı şartlara tabi olarak bu süre değişmekle birlikle bir ay civarı sürebiliyor. Ben bu süre zarfında kitabın mizanpaj ve kapağını hazırlıyorum. Sonrasında onları da sisteme yüklüyoruz. Bir onay sürecinden daha sonra sıkıntı yoksa kitabınız satışa hazırlanıyor. Sıkıntı olsa dahi düzeltemeyeceğim bir problem olmayacak. Son olarak bana size hayırlı satışlar dilemek kalıyor.

Ücret mevzuuna tekrar gelirsek dediğim gibi diğer ajansların istediğinden çok daha uyguna bu hizmeti sağlamaktayım. Ayrıca tüm işlerim faturalıdır ki dolayısıyla bu resmi bir iştir. Dahası kestiğim faturayı KDY’ye de yollamamız icap edecek. Ücretin miktarı ise eserinizin türüne ve sayfa sayısına göre değişmektedir. Sizin için aşağıda bir form hazırladım. Lütfen doldurarak teklif isteyin. E-posta ile cevap verilecek ve anlaşmaya varıldığında WhatsApp’tan devam edileceğiz.

Formda bir hata oluşuyorsa posta@halilsn.com adresine e-posta gönderin.