İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En İyi Black Mirror Bölümleri

Başlarda Channel 4‘te yayımlanmaya başlayan, daha sonra Netflix tarafından satın alınan, hiciv sanatını en ileri seviyelerde kullanabilen Black Mirror (Türkçe ismiyle Kara Ayna) dizisinden en sevdiğim ve umumi olarak en iyi Black Mirror bölümleri listesini sizler için derleyip listeledim.

Bilimin ve teknolojinin aşırı inkişafı ile karşımıza çıkabilecek psikolojik ve sosyal problemleri en çarpıcı şekliyle bize aktaran Black Mirror dizisinin her bölümü birbirinden bağımsızdır; dahası her bir bölüm de birbirinden çarpıcıdır. Bu sebeple istediğiniz bölümü açıp herhangi bir hikaye kopması yaşamadan ve bir sinema filmi tadında seyredebilirsiniz.

Ayrıca Black Mirror dizisi, iki En İyi TV Filmi (USS Callister ve San Junipero) dahil toplam altı Emmy Ödülü kazanmıştır. Elbette dizi için en iyi ödül, dünya çapındaki hayranlarının büyüklüğüdür.

Acımadan Öldürmek (Men Against Fire) [Sezon 3 Bölüm 5]

men-against-fine-en-iyi-black-mirror-bolum

Arttırılmış gerçeklik (AR veya AG) teknolojisinin yeni yeni gündeme geldiği ve belki ilk prototiplerinin üzerinde çalışmalar yapıldığı zamanlarda gösterime giren Acımadan Öldürmek‘te, görülmesi istenileni gören, duyulması istenileni duyan ve vicdani hisleri avutulmuş ordu askerleri, “böcek” ismi verilen düşmanları yok etmekle vazifelidir. Lakin bir askerin cihazı bozulur ve gerçekleri görmeğe, duymağa başlar. Başlı başına büyük bir sinema filmi olabilecek bu bölüm, en iyi Black Mirror bölümüdür. Hikayesi sadece sığ bir hikaye değildir. Seyretmeyenler için daha fazla ayrıntı vermekten kaçınıyorum.

Dibe Vuruş (Nosedive) [Sezon 3 Bölüm 1]

nosedive-en-iyi-black-mirror-bolum

Mevcuda pek yabancı olmayan bir ütopyada insanlar, birbirilerine puan vermekte ve o puanların ortalaması sosyal statüyü belirlemektedir. Bu statüye göre kamu hizmetine sahip olunabilmektedir. Mesela biri organ bağışı yapsa nakledilecek kişi ve bu puana göre belirlenmektedir. Baş karakterimiz bu puan uğruna güzel giyinen, güzel konuşan, tatlı rolü yapmağa çalışan, insanlara yardım eden, kısaca harika insanı oynayan bir kadındır. Sahip olduğu bu sahte statünün bir günde nasıl dibe vurduğunu anlatan, bu anki hayatımıza pek de yabancı olmayan harika bir Black Mirror bölümüdür. Mutlaka ama mutlaka izlenmelidir.

Smithereens [Sezon 5 Bölüm 2]

en-iyi-black-mirror-bolum

Günümüz sosyal medyayı kullanış şeklimizi yüzümüze vuran ve harika tenkitlerle dolu bu Black Mirror bölümünde otomobilinde bir saniyeliğine gözünü telefona çeviren ve bu esnada trafik kazası yapan ve eşini bu kazada kaybeden adamın en büyük sosyal medya sitesinin kurucusu ve CEO’suna ulaşmak gayreti, dahası en dipteki ile en üsttekinin yüzleşmesi konu alınıyor. Mutlaka izlenmelidir.

Hang the DJ [Sezon 4 Bölüm 4]

en-iyi-black-mirror-bolum

Bir çöpçatanlık (çöpçatan: partner ayarlayan, bulan) uygulaması rastgele eşleştirmeler yapar, lakin bu ilişkilerin rastgele belirlenen bir de süresi vardır. Müddet bitince başka bir eşleştirme yapar. Bu kurallar ihlal edilemez, çünkü bunları denetleyen bekçiler vardır. Lakin Frank ve Amy, bu sistemi sorgulamağa başlar. Birbirileri uğruna her şeyi feda etmeğe hazırdırlar. Bölümün finali ise beklenmedik bir şekilde biter ve şaşırtır. Bu bölüm biraz korkutucu olsa da son derece başarılıdır.

Beyaz Noel [Sezon 2 Bölüm 4]

en-iyi-black-mirror-bolum-beyaz-noel

Esasında Noel için özel çekilen bir bölüm olsa da umumi olarak ikinci sezonun içinde anılan, hikaye içinde hikaye bulunan, insan psikolojini teknolojinin nasıl sarsabileceğini anlatan harika bir Black Mirror bölümüdür. İçerisinde daha sonraki bölümlere de konu olan bilinç kopyalanmasını ve aynı sosyal medyada olduğu gibi gerçek hayatta da insanların engellenmesini ele alır. Zevkli bir bir saat geçirmek isteyenlere tavsiye ederim.

Sizin favori bölümünüz nedir?

Popüler Netflix dizisinden en çok beğendiğim Black Mirror bölümlerini sizlere sundum ve biliyorum ki her bölüm birbirinden kıymetli. Black Mirror dizisini seyrediyor musunuz; en çok beğendiğiniz bölüm nedir? Kimin tavsiyesiyle diziyi başladınız?

Bu belirtiklerimin haricinde sizin en çok beğendiğiniz ve bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz bölüm var ise aşağıdaki yorumlar kısmına yazmaktan çekinmeyiniz.

Henüz yorum yok.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.